Strategija do 2030. godine

U hrvatskoj tranziciji prema zelenoj i održivoj ekonomiji kojoj stremi EU, Janaf je najavio da namjerava biti predvodnik. U nedavno usvojenoj razvojnoj strategiji državnog poduzeća za transport i skladištenje nafte, za razdoblje od 2022. do 2030. naglasak je stavljen na usmjeravanje poslovanja na obnovljive izvore energije.

Detalje tog temeljnog dokumenta za daljnje poslovanje i usmjeravanje prema niskougljičnoj energetskoj tranziciji u službenoj objavi kompanija nije iznosila, pa je poznato tek načelno da se radi na više scenarija diverzifikacije.

Poslovnom dnevniku su iz kompanije potvrdili kako namjeravaju investirati između 1,8 i 3 milijarde kuna u solarne elektrane, vjetroelektrane, geotermalne elektrane, kao i tehnologija vodika. I to iz vlastitih izvora uz sredstva iz EU fondova.

Ovime bi Janaf trebao biti ransformiran iz naftne u energetsku kompaniju, tj. trebali bi postati proizvođač električne energije sa nešto manje od 5 posto hrvatskog tržišta, a do 2030. godine bi prihodi od struje trebali dominirati nad prihodima od nafte.

Ranije se spominjalo i da Janaf razgovara s HEP-om o mogućoj suradnji i zajedničkim projektom u proizvodnji energije iz OIE.

Traju li još pregovori s HEP-om o zajedničkim projektima u OIE, te gdje je moguća “dodirna točka”, u Janafu ne otkrivaju. Odgovaraju kako su za partnerstva, kad je posrijedi OIE, otvoreni prema svim tvrtkama koje posjeduju potrebne kompetencije i vide mogućnost suradnje.

U ovoj se strategiji oslanjaju na Deloitte i studije koje su naručili od Energetskog instituta Hrvoje Požar. Njihove studije pokazuju kako bi se nafta trebala smanjiti za 27 posto do 2030. godine, a OIE bi tada dosegao oko 30 posto.

Ovo bi trebalo osigurati nastavak kontinnuiranog rasta prihoda i nakon provedbe zelene tranzicije.

Related Posts