Home Ekonomija Njemački liberali oštro protiv snažnije eurozone

Njemački liberali oštro protiv snažnije eurozone

by admin

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Ideje o dubljoj integraciji eurozone mogle bi naići na velik otpor Njemačke ako stranka liberalnih demokrata (FDP) još jednom sklopi poslijeizbornu koaliciju s Kršćansko-demokratskom unijom (CDU) kancelarke Angele Merkel.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]AKako je za dnevni list Bild izjavio član izvršnog odbora FDP-a Alexander Hahn, ministarstvo financija trebalo bi pripasti toj stranci u slučaju sklapanja koalicijskog sporazuma. “FDP ne bi trebao ući u vladu u kojoj ne bi mogao imenovati ministra financija”, izjavio je Hahn u razgovoru objavljenom u ponedjeljak.[/vc_column][/vc_row]

Tamošnji politički analitičari često nazivaju FDP prirodnim saveznikom CDU-a. Liberali su sudjelovali u vladi u vrijeme drugog mandata kancelarke Merkel, od 2009. do 2013. godine, a najzvučniji resor koji su tada dobili bilo je ministarstvo vanjskih poslova.

Na izborima 24. rujna nadaju se ulasku u Bundestag kao treća najsnažnija stranka jer im ankete daju između osam i 10 posto glasova. CDU vodi s 37 posto dok SPD – sadašnji koalicijski partner – dobiva 23 posto. Rejting stranke značajno se oporavio nakon što je na čelo došao Christian Lindner. Osim što želi nadzor nad riznicom, Lindner je odbacio mogućnost koalicije s CDU-om ako kancelarka Merkel bude podržavala francuski plan jačanja eurozone.

[quote_box name=””]

Stratfor o FDP-u u ovom izbornom ciklusu

Njemačka će 24. rujna imati presudne izbore. Rezultati anketa daju većinu prirodnim partnerima – kršćanskim demokratima (CDU) i liberalima (FDP). Do sada je mandat imala Velika koalicija desnog i lijevog centra jer je FDP dobio premalo za većinu s CDU. Ipak, ako FDP ne bude dovoljno jak na izborima, za većinu će trebati npr. Zeleni (što se pokazalo u Nizozemskoj).

Ipak, FDP ne želi sa “green-tape” Zelenima (kao niti s bilo kime s ljevice), već samo s kršćanskim demokratima koji su liberalni konzervativci i sve više bez katoličke dominacije. FDP sad ima daleko veće šanse, ali je popularnost liberala uvijek vrlo rizična jer su liberalni birači zahtjevni. FDP se nakon nekadašnjih 15% drastično spustio jer CDU-FDP vlada nije provela dovoljne porezne rezove, a vlada se odlučila na uvjetnu bail-out pomoć nediscipliniranoj Grčkoj. To je razočaralo liberalne birače.

Čini se možda da nedovoljno liberalan CDU, više sklon centru, može pronaći „lakšeg“ partnera u Velikoj koaliciji sa SPD-om. FDP je klasična liberalna stranka (kao i nizozemski VVD) i zalaže se za ono što druge njemačke stranke teško prihvaćaju (u „dovoljnoj“ mjeri) – slobodno tržišno gospodarstvo, porezno rasterećenje (30 mlrd eur), imigracijsku kontrolu, odustajanje od pomoći Grčkoj i Mediteranu, jaku fiskalnu disciplinu u EU, oprez prema širenju Eurozone itd. Jedva su se njemačke stranke dogovorile oko “ne” Turskoj u EU, a FDP je tu prednjačio.[/quote_box]

Predsjednik Emmanuel Macron 26. rujna predstavit će svoju viziju eurozone koja uključuje postavljanje europskog ministra financija i zajednički proračun 19-članog bloka, donosi Poslovni dnevnik.

Lindner je u nedjelju za Welt am Sonntag najavio kako “sve što ide u pravcu financijskih transfera na europskoj razini, bio to europski proračun ili bankovna unija, predstavlja crvenu liniju za FDP”. Analitičari smatraju da bi dovršetak bankovne unije i proračun eurozone donijeli stabilnost euru. “Bojim se da bi moglo doći do snažne reakcije na obvezničkom tržištu ako FDP kao dio buduće vladajuće koalicije zatraži odbijanje zajedničkih fiskalnih pravila ili izbacivanje Grčke iz eurozone”, kaže Martin Lück, fond-menadžer BlackRocka.

Related Posts