Njemačka vlada snizila prognozu gospodarskog rasta

Njemačka vlada snizila je procjenu gospodarskog rasta u ovoj godini zbog sporijeg rasta aktivnosti u globalnom gospodarstvu i neizvjesnosti u pogledu izlaska Britanije iz Europske unije, izvijestio je poslovni list Handelsblatt.
U vladi sada procjenjuju da će aktivnosti u najvećem europskom gospodarstvu ove godine porasti jedan posto, u odnosu na dosada procijenjenih 1,8 posto, piše Handelsblatt u četvrtak. Vlada će objaviti nove prognoze sredinom sljedećeg tjedna. U 2020. gospodarstvo bi trebalo ubrzati, na 1,6 posto, procjenjuju u Berlinu prema izvješću poslovnog dnevnika. Glasnogovornik ministarstva gospodarstva nije želio komentirati izvješće prije službene konferencije za novinare koju će povodom objave novih procjena održati ministar Peter Altmaier.

Prošle je godine njemačko gospodarstvo poraslo 1,5 posto, najslabije u pet godina i znatno sporije nego u godini ranije. Kočnica su mu bili trgovinski sporovi sa Sjedinjenim Državama, koji stvaraju probleme izvoznicima, ali i teškoće u automobilskom sektoru zbog postroženih standarda emisije ispušnih plinova. Američki predsjednik Donald Trump izazvao je pometnju u globalnoj trgovini politikom “Amerika na prvom mjestu”, koja se očitovala u višim američkim carinama na uvoz aluminija i čelika i sukobima s trgovinskim partnerima, posebno Kinom.

Ti su se problemi poklopili sa sporijim rastom gospodarstava u nastajanju, koja spadaju među ključne njemačke trgovinske partnere. Pogoršano okruženje očitovalo se i u nedavno objavljenom izvješću njemačkog instituta ZEW o ekonomskoj klimi u Njemačkoj u siječnju, u kojem su ulagači aktualnom stanju u gospodarstvu dodijelili najslabiju ocjenu u četiri godine, uz pad odgovarajućeg indeksa u siječnju na 27,6 bodova, sa 45,3 boda u prosincu.

Njihova su očekivanja za idućih šest mjeseci ipak blago poboljšana, kao što pokazuje rast indeksa u tekućem mjesecu na minus 15,0 bodova, s minus 17,5 bodova u prosincu. I danas objavljeno izvješće instituta ifo odražava slabija očekivanja za vodeće europsko gospodarstvo. Tako je ifov indeks poslovne klime koji iskazuje očekivanja poslovnih čelnika u Njemačkoj u siječnju pao, peti mjesec zaredom, na 99,1 bod, najnižu razinu od veljače 2016. U prosincu iznosio je 101 bod. “Njemačke kompanije pokazuju sve izraženije znakove nelagode”, primjećuje u priopćenju čelnik Ifoa Clemens Fuest.

“Njemačko gospodarstvo slabi”, zaključuje on.

Broj stanovnika Njemačke je, unatoč negativnoj stopi nataliteta, zbog useljavanja u daljnjem porastu, priopćio je u petak Savezni statistički ured u Wiesbadenu.

„Krajem 2018. u Njemačkoj je živjelo 83 milijuna stanovnika, što je oko 200.000 više nego krajem 2017.“, priopćio je Savezni statistički ured.  Porast stanovnika se povezuje s pojačanim useljavanjem u Njemačku jer je i 2018., prema procjenama, broj umrlih premašio broj novorođenih građana Njemačke.

Statistički ured navodi da je riječ o brojkama od 785 do 805 tisuća novorođenih, uz 950 do 970 tisuća umrlih.  Porast broja stanovnika uzrok je tzv. pozitivnog useljeničkog salda. Tako je 2018. u Njemačku uselilo između 340 i 380 tisuća ljudi više nego što je iz nje iselilo. Ipak, broj useljenika zapravo je treću godinu zaredom u padu, što se povezuje s padom broja izbjeglica. Detaljne statistike o useljavanju i zemljama porijekla za 2018. Statistički ured će objaviti tijekom veljače.

(Hina) xnkre ybr

You may also like

0 comments