Javlja NOS
Ured za planiranje životnog okruženja (Planbureau voor de Leefomgeving) uskoro će objaviti da Nizozemska vjerojatno neće ispuniti ciljeve za smanjenje emisije CO2 do 2030. godine, a šanse za postizanje tih ciljeva su manje od 10 posto. Industrija, koja čini gotovo trećinu emisija CO2, zaostaje u smanjenju, a ministrica Hermans već naglašava potrebu za hitnim mjerama.
Iako su emisije u industriji pale, to je rezultat smanjenja proizvodnje, a ne stvarnog poboljšanja ekološke učinkovitosti. Mnogi veliki proizvođači sada su spremni na održivije prakse, osobito nakon rasta cijena plina uzrokovanog ratom u Ukrajini, ali trenutno se suočavaju s dugim vremenskim rokovima za električne priključke, što ih zadržava na plinu i povećava emisije.
Procesi prelaska na električnu energiju suočavaju se s izazovima, uključujući visoke troškove transporta električne energije, koji su značajno veći nego u Njemačkoj ili Francuskoj. Nizozemska se suočava s opasno visokim energetskim troškovima koji dovode u pitanje budućnost energetski intenzivnih industrija u zemlji, s nekim tvrtkama koje razmišljaju o premještanju proizvodnje u Sjedinjene Države zbog poticaja i nižih cijena energije.
Pregovori s ključnim industrijskim igračima poput Tata Steel i Yara otežani su i ne daju rezultate, dok nizozemska vlada ne može značajnije pomoći zbog zakonskih ograničenja. Ako bi država pomogla u prelasku na zelenu energiju, to bi moglo značiti ulaganje milijardi eura, što bi utjecalo na druge klimatske mjere. Unatoč naporima, tržišni uvjeti i visoki troškovi čine postizanje klimatskih ciljeva vrlo izazovnim, piše NOS.