Smanjeno povjerenje potrošača u SAD-u

Optimizam zbog rasta broja procijepljenih ali i zbog izdašnog paketa fiskalne pomoći Bidenove administracije podržava nastavak rasta na dioničkim tržištima uz najduži uzlazni ciklus od 2009. I krivulja prinosa na obvezničkom tržištu „testira“ najstrmije razine u više od pet godina.

Jučer je SAD-u bio neradni dan zbog blagdana Presidents Day te je prinos na američki desetogodišnji Treasury ostao nepromijenjen na 1,21%. Njemački 10-godišnji prinos povećao se za pet baznih bodova na -0,38%.

Povjerenje potrošača u SAD-u neočekivano se smanjilo na najnižu šestomjesečnu razinu početkom veljače, zabilježili su preliminarni podaci U. of Michigana.

Povjerenje potrošača u SAD-u neočekivano se smanjilo na najnižu šestomjesečnu razinu početkom veljače, zabilježili su preliminarni podaci U. of Michigana. Pokazatelj povjerenja potrošača zabilježio je pad s 79,0 na 76,2 bodova. Pri tome, povećana nezaposlenost, ograničena društvena aktivnost zbog Covid-19 te spor proces cijepljenja pridonijeli su spomenutim kretanjima.

S druge strane, pokazatelj očekivanja zabilježio je razinu od 69,8 bodova. Danas su na rasporedu objave industrijske proizvodnje u europodručju za prosinac.

Na europskim su burzama cijene dionica porasle i u utorak, drugi dan zaredom, i dosegnule nove najviše razine u gotovo godinu dana jer su ulagači optimistični po pitanju oporavka globalnog gospodarstva od koronakrize. Na Zagrebačkoj se burzi u utorak očekuje dobro raspoloženje, kao i dan prije, zahvaljujući pozitivnim signalima sa stranih tržišta, ali i zbog najava većih isporuka cjepiva protiv covida-19, što će pridonijeti normalizaciji gospodarske aktivnosti u zemlji.

Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica porasle, dosegnuvši nove najviše razine u povijesti, jer na tržištima vlada optimizam u vezi oporavka globalnog gospodarstva i jer se očekuje da će niske kamate i dalje podržavati rizičnije investicije.

Zbog lunarne nove godine, na kineskim tržištima neće se raditi do 17. veljače, a jučer se zbog praznika nije radilo ni na Wall Streetu.

Najviše su jutros porasle cijene dionica na burzi u Hong Kongu jer ulagači nastoje nadoknaditi propušteno, s obzirom da se zbog praznika u Hong Kongu danima nije radilo, dok su burzovni indeksi u regiji u tom razdoblju snažno porasli.

A tržišta već tjednima rastu zahvaljujući nadi ulagača da će se s ubrzanjem cijepljenja stanovništva protiv covida-19 ubrzati i oporavak gospodarstava od koronakrize.

Ulagače su ohrabrile i vijesti o padu broja novozaraženih u mnogim zemljama svijeta, pa se nadaju skorašnjoj normalizaciji društvenog i gospodarskog života.

Ipak, najveću podršku tržištima pruža uvjerenja ulagača da će vlasti širom svijeta i dalje pojačano trošiti, a središnje banke voditi politiku jeftinog novca sve dok ne budu sigurne da se gospodarstvo oporavilo od koronakrize.

Riječju, i dalje se, kažu analitičari, trguje na temelju reflacije, odnosno niza mjera ekonomske politike kojima se povećava ponuda novca i potiče blaga inflacija kako bi se oživjele gospodarske aktivnosti.

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala drugi dan zaredom.

Cijene su nafte, pak, porasle, nadoknadivši jučerašnje gubitke, pa su se ponovno primaknule najvišim razinama od siječnja prošle godine.

Jutros je cijena barela barela na američkom tržištu porasla 1,20 posto, na 60,20 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 0,3 posto, na 63,50 dolara.

Rast cijena zahvaljuje se nadi ulagača da će se s ubrzanjem oporavka svjetskog gospodarstva od koronakrize ubrzati i oporavak potražnje za ‘crnim zlatom’.

Related Posts