Home Energetika Naznake smanjenja ponude podigle cijene nafte

Naznake smanjenja ponude podigle cijene nafte

by admin

Cijene nafte na svjetskim tržištima porasle su i prošloga tjedna, već trećeg zaredom, premda najveći svjetski proizvođači nisu na sastanku u Dohi postigli sporazum o zamrzavanju proizvodnje.

Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna porasla 4,5 posto, na 45,11 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 8,4 posto, na 43,73 dolara. Na početku prošloga tjedna cijene su bile pod pritiskom jer se najveći svjetski proizvođači, uključujući Saudijsku Arabiju i Rusiju, nisu na sastanku u Dohi uspjeli dogovoriti o zamrzavanju proizvodnje na razinama od siječnja.

Međutim, naznake smanjenja ponude pružile su podršku cijenama ‘crnog zlata’. Među ostalim, Međunarodna agencija za energiju (IEA) procjenjuje da slijedi najveći pad proizvodnje izvan Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) u posljednjih 25 godina.

Čelnik IEA Fatih Birol izjavio je da su zbog niskih cijena nafte u posljednje dvije godine ulaganja smanjena oko 40 posto, pri čemu se najoštriji pad bilježi u SAD-u, Kanadi, Latinskoj Americi i Rusiji. Podršku cijenama pružili su i podaci o jačanju potrošnje benzina u SAD-u, kao i kineskog uvoza nafte.

Uz to, tvrtka Baker Hughes izvijestila je da je broj bušotina u SAD-u pao i prošloga tjedna, već petoga zaredom, i to na najnižu razinu od studenoga 2009. godine. “Uspon cijena pokreće raspoloženje na tržištu koje pokazuje da su ulagači sve uvjereniji da je najgore razdoblje prošlo i da je svjetsko tržište nafte u procesu uravnoteženja”, kaže Dominick Chircella, partner u Ebergy Management Institute.

Trend pada cijena traje već gotovo dvije godine. Od sredine 2014. cijene su nafte potonule s više od 100 na otprilike 40 dolara po barelu. Zbog veće proizvodnje, a slabosti potražnje, početkom veljače cijene su nafte zaronile duboko ispod 30 dolara, najniže u posljednjih 12 godina, no od tada su skočile više od 70 posto jer se ulagači nadaju smanjenju jaza između ponude i potražnje.

Unatoč usponu cijena, ponuda na svjetskim naftnim tržištima i dalje je svakodnevno veća od potražnje za jedan do dva milijuna barela, pa analitičari nisu sigurni da bi se rast cijena mogao nastaviti. “I dok posljednji uspon cijena ima potencijala za nastavak, vjerujemo da to ne pokreću značajnije promjene u fundamentima”, poručuju analitičari Goldman Sachsa.

Smatraju da bi do održivog uravnoteženja ponude i potražnje na tržištu moglo doći tek u trećem tromjesečju, zahvaljujući smanjenju proizvodnje iz škriljca u SAD-u.

Related Posts