Naši političari mogu kriti svoju imovinu unatoč imovinskim karticama

Čim su ministri četrnaeste hrvatske Vlade sjeli u svoje fotelje, a sabornici u klupe, krenule su rasprave o najbogatijem političaru/rki među njima, a neizostavno i sumnje o tome kako su došli do tako silnog bogatstva.

No, činjenica je da se iz imovinskih kartica naših dužnosnika, ako ne žele biti transparentni do zadnje lipe, neće iščitati bogznašto o njihovu imetku koji bode oči.

Novac, primjerice, mogu držati u čarapi ili sefu Fine, a nekretnine mogu zatajiti na dva vrlo jednostavna načina; prema prvome modelu, ne moraju uknjižiti  nekretninu (zemljište, stan, apartman, kuću…) koju su kupili jer ne postoji nikakva zakonska obveza da oni to naprave ili još preciznije da to urade u određenom roku, pa u zemljišniku i dalje ostaje uknjižen stari vlasnik, iako on to više nije.

No, kako su porezni podaci tajna, ništa osim vlasničkog lista “jedan kroz jedan” nije relevantno da bi se to vlasništvo i dokazalo, pa ako tko od političara u novom sazivu Sabora ili Vlade želi recimo prešutjeti luksuzni stan na Pantovčaku ili vilu na Mejama, on ih ne mora knjižiti dok obavlja dužnost na koju je izabran ili postavljen.

Istinabog, mora platiti porez u roku od trideset dana, no to što je porez platio, a porezni su podaci tajni – ne priječi mu da u imovinskoj kartici ne prikaže takvu nekretninu.

Drugi način “preskakanja” skupih nekretnina u imovinskoj kartici, a koje bi mogle iritirati birače i navući političarima nevolju na vrat, jest “dijeljenje” vlastite imovine tazbini. Riječ je o tome da sumnjivo stečenim novcem nekog političara njegov punac i/ili punica kupe za njega neku nekretninu i postanu tako njezini vlasnici, međutim, poslije je samo daruju svojoj kćerki, a kako su joj srodnici iz prvog reda – na tu transakciju ne plaćaju porez.

Sazrelo je vrijeme da se zakonski obveže Poreznu upravu da obvezno kontrolira imovinske karticedužnosnika, a kako bi potvrdile ili negirale njihovu vjedostojnost. Oni jedini imaju uvid u OIB građana i svjedoci su svih transkacija koje se legalno odvijaju u platnom prometu, pa im je teško zatajiti veće transakcije.

Dok se takvo što ne dogodi – podaci u imovinskim karticama pojedinih hrvatskih političara bit će vjerodostojni kao i njihova obećanja koja daju u kampanjama, prenosi Direktno.hr.

You may also like

0 comments