Home TribinaAnalize Nakon razgovora Trumpa i Putina o Ukrajini cijene nafte se stabilizirale na 71 dolar

Nakon razgovora Trumpa i Putina o Ukrajini cijene nafte se stabilizirale na 71 dolar

by Ivan Brodić

Analiza

Cijene nafte na međunarodnim tržištima stabilizirale su se u utorak, zadržavši se oko razine od 71 dolar po barelu, no trgovci su i dalje u iščekivanju daljnjih kretanja koja će oblikovati tržište. U pozadini stabilizacije cijena, u igri su brojni faktori, među kojima se ističu geopolitičke napetosti, globalna proizvodnja nafte, potražnja i ekonomske prognoze.

Jedan od ključnih razloga zbog kojih cijene nafte nisu doživjele snažnije oscilacije je nesigurnost u pogledu opskrbe, koja je, s obzirom na aktualne geopolitičke napetosti, i dalje prijetnja stabilnosti tržišta. Sjedinjene Američke Države (SAD) i Iran ponovno su u fokusu, jer bi američki vojni napadi na jemenske milicije mogli imati dugoročne posljedice na cijene nafte. Jemenski pokret Ansarallah najavio je blokadu brodova u Crvenom moru povezanim s Izraelom, što dodatno pogoršava situaciju na tržištu. Američki predsjednik Donald Trump jasno je upozorio Iran kao odgovornog za ove napade, što bi moglo dovesti do novih vojnih akcija u tom dijelu svijeta.

Geopolitički rizici također dolaze s rusko-ukrajinskim ratom. Iako su cijene nafte bile pod utjecajem ruskih napada na energetske infrastrukture Ukrajine, postoji i šansa za smanjenje napetosti. Američki predsjednik Trump i ruski predsjednik Putin održali su telefonski razgovor, na kojem su razgovarali o mogućnosti za smanjenje napetosti. Iako nije postignut potpuni dogovor o primirju, smanjenje napada na ukrajinsku energetsku infrastrukturu moglo bi ublažiti pritisak na globalnu opskrbu naftom.

S obzirom na značaj Kine kao globalnog potrošača nafte, poticaji koje je Peking nedavno uveo kako bi povećao potrošnju imali su snažan utjecaj na stabilizaciju cijena. Kina je objavila paket ekonomskih mjera koje uključuju povećanje plaća i dodatne subvencije za obiteljsku skrb, što bi moglo pozitivno utjecati na potrošnju nafte. Službeni podaci pokazuju da je kineska prerada nafte porasla za 2,1 posto u prva dva mjeseca 2025. godine, što dodatno podupire stabilizaciju cijena.

Međutim, unatoč ovim mjerama, tržište nafte suočava se s izazovima u pogledu globalne potražnje. Naime, trgovci i analitičari sve više nagađaju kako će rastuće trgovinske napetosti, osobito između SAD-a i Kine, negativno utjecati na potražnju za naftom. Kineska trgovina mogla bi usporiti uslijed novih američkih tarifa, što bi moglo dodatno ugroziti stabilnost tržišta.

U međuvremenu, Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici iz OPEC+ koalicije pripremaju se za povećanje proizvodnje u travnju, no samo za skromnih 138 tisuća barela dnevno. Iako bi ovaj pomak mogao stabilizirati cijene na tržištu, razine potražnje i dalje ostaju neizvjesne, osobito s obzirom na trgovinske ratove i ekonomske prognoze.

Kazahstan, jedan od značajnih članova OPEC-a, suočava se s vlastitim izazovima. Odlazak ministra energetike Almasadama Satkaliyeva mogao bi utjecati na proizvodnju zemlje, koja je već nadmašila kvote za proizvodnju u okviru OPEC+. Kazahstan je prošle godine proizveo oko 1,5 milijuna barela dnevno, a postoji zabrinutost da bi trenutni politički previranja mogli izazvati daljnje probleme u tom sektoru.

Venecuelanska naftna tvrtka PDVSA također se suočava s izazovima, jer planira nastaviti s proizvodnjom nafte u suradnji s Chevronom nakon isteka dozvole za rad američke kompanije. Ove promjene dodatno kompliciraju situaciju u globalnoj opskrbi naftom, jer bi mogući pad proizvodnje mogao izazvati rast cijena. OPEC je također izvijestio da je cijena košarice nafte njegovih članica porasla na 73,65 dolara, što pokazuje da upravljanje opskrbom i proizvodnjom ostaje ključno za stabilizaciju tržišta.

Jedan od ključnih faktora koji također utječe na tržište nafte jesu zalihe u Sjedinjenim Američkim Državama. Američki institut za naftu (API) izvijestio je o rastu zaliha sirove nafte za 4,6 milijuna barela, što je stvorilo dodatni pritisak na tržište. Iako zalihe u SAD-u rastu, pad u skladištima goriva sugerira da bi moglo doći do problema s opskrbom. Analitičari očekuju da će podaci američkog ministarstva energije kasnije ove sedmice dodatno razjasniti situaciju na tržištu.

Tržište nafte trenutačno se suočava s brojnim izazovima koji bi mogli oblikovati njegove cijene u nadolazećim tjednima. Iako su cijene stabilizirane na 71 dolar po barelu, geopolitika, ekonomski uvjeti i stanje proizvodnje nastavit će biti ključni faktori koji će oblikovati smjer kretanja tržišta. Povećanje proizvodnje od strane OPEC-a i stabilizacija potražnje, osobito u Kini, mogao bi donijeti kratkoročni mir tržištu, ali dugoročno, geopolitička nesigurnost i daljnje trgovinske napetosti prijete daljnjim oscilacijama cijena. U sljedećim mjesecima, svaki novi razvoj u vezi s Iranom, Rusijom, Venezuela ili SAD-om mogao bi ponovno podignuti cijene nafte, što će se odraziti na globalnu ekonomiju.

Related Posts