Američku saveznu državu Oklahomu u subotu je potresao snažan potres magnitude 5,6 po Mercalijevoj ljestvici, što je najjači potres koji se na tom teritoriju dogodio ikada.

Ta je država u proteklom desetljeću, otkada je započelo podzemno odlaganje otpadnih voda od hidrauličkog frakturiranja, suočena s većim brojem potresa. Nakon potresa odmah je zatvoreno 37 od 3200 bušotina u koje se odlagala otpadna voda, na dubine koje su čak i veće od onih iz kojih su ugljikovodici iscrpljeni. Otpadne vode sadrže smjesu vode i kemikalija korištenih u procesu frakturiranja, a u SAD-u ima otprilike 40.000 bušotina u koje se utiskuju otpadne vode.

Nakon potresa javila se zabrinutost da upravo utisnuta voda u bušotinama može izazvati potrese. 2014. stručnjaci su objavili da se broj potresa u Oklahomi drastično povećao, a zadnjih desetljeća znanstvenici su počeli pratiti vezu između upumpavanja tekućine u podzemlje i seizmičke aktivnosti. Iako mnogo toga ostaje nepoznato, vladini znanstvenici u ožujku su povezali povećani rizik od induciranih potresa tamo gdje se nalaze bušotine u koje se utiskuje otpadna voda. Regulatori u Oklahomi prate te bušotine godinama, a u siječnju država je prisilila 27 bušotina da smanji utiskivanje. Ovaj potres mogao bi označiti velike promjene za tamošnje naftnu industriju.

Udruženje za naftu i plin iz Oklahome smatra da je odlaganje otpadnih voda u tlo trenutno najsigurnija i najisplativija metoda, jer recikliranje je znatno skuplje zbog transporta voda do postrojenja za obradu voda. Neki ipak recikliraju svoje otpadne vode. Primjerice u Pennsylvaniji 90% otpadne vode se reciklira, a tim putem krenuo je i Teksas, objavio je CNN.

Related Posts