Home TribinaAnalize Nakon dva tjedna rasta, pad cijena zbog Bliskog istoka

Nakon dva tjedna rasta, pad cijena zbog Bliskog istoka

by Energypress.net

Analiza naftnog tržišta

Nakon dva tjedna rasta, na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna pale, a njihovo kretanje uglavnom je ovisilo o vijestima s Bliskog istoka. Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna , na 90,48 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio na 85,54 dolara.

Cijeli tjedan cijene su oscilirale u relativnom uskom rasponu, ovisno uglavnom o vijestima s Bliskog istoka.

Kada su vijesti ukazivale na zaoštravanje sukoba između Izraela i palestinske militantne skupine Hamas, cijene su nafte rasle, a kada bi se činilo da napetosti popuštaju, cijene bi pale.

Njihov pad na tjednoj razini bio bi i veći da u petak cijene nisu porasle oko tri posto jer je trgovce uznemirio napad američkih borbenih zrakoplova na skladišta oružja i streljiva u Siriji.

Pentagon je objasnio da je tako uzvratio na napade paravojnih snaga, koje podupire Iran, na američke oružane snage od početka sukoba Izraela i Hamasa.

Sukob Izraela i Hamasa i oružani incidenti u regiji nisu zasad izravno utjecali na opskrbu naftom, ali mogući su poremećaji u isporukama iz Irana i ostalih velikih proizvođača u Perzijskom zaljevu.

Analitičari ING Thinka smatraju kako je vrlo teško prognozirati kako će aktualna kriza utjecati na tržište u srednjem i dugom roku.

Nakon prošlotjednog pada, smanjeni su dobici cijena u ovoj godini. Na londonskom je tržištu sada cijena barela u plusu u odnosu na početak godine nešto više od 5 posto, a na američkom tržištu oko 7 posto.

Istovremeno, nema naznake cjenovne krize u industriji prijevoza nafte, naime tankeri za naftu zarađuju sve više, a neki tankeri srednje veličine donose više od 100.000 dolara dnevno u Europi.

Porast je samo posljednji u nizu poskupljenja na tržištu gdje brodovi plove do dalekih teritorija kako bi isporučili zalihe, što je trend koji je na snazi od ruske invazije na Ukrajinu i zbog kojeg su tankeri manje dostupni. Prijetnja da će se rat Izraela s Hamasom proširiti na širi teritorij također je pridonijela premiji rizika za tankere posljednjih tjedana.

Tankeri koji prevoze naftu iz Sjevernog mora u kontinentalnu Europu zaradili su ovaj tjedan 101.000 dolara dnevno, najviše od prosinca i više nego dvostruko od prethodnog prosjeka, pokazuju podaci Baltičke burze u Londonu. Globalno gledano, brod Suezmax koji može prevesti milijun barela sirove nafte košta u prosjeku više od 60.000 dolara dnevno, najviše od travnja.

Related Posts