Home Ekonomija Najveća briga 2017. godine bit će jak dolar

Najveća briga 2017. godine bit će jak dolar

by Agencije

Dolar na najvišoj razini u 14 godina može potkopati ekonomski rast u SAD-u i predstavlja opasnost za globalnu financijsku stabilnost. Prema navodima financijskih stručnjaka s prošlotjedne Reutersove konferencije Global Investment Summit, daljnje jačanje američke valute bit će jedna od najvažnijih varijabli na tržištima kapitala iduće godine.

Valuta koja je temelj međunarodne trgovine i deviznih pričuva u svijetu od pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima ojačala je pet posto. Prema procjenama japanske banke Nomura, dolarov indeks ojačat će još pet posto u sljedeća dva mjeseca.

K tome, skočili su i prinosi na američku državnu obveznicu zbog očekivanja da će ekonomska politika novog predsjednika SAD-a povećati rast BDP-a i inflaciju te ubrzati dinamiku povećanja kamatnih stopa. U petak se prinos na 10-godišnju obveznicu popeo do 2,33 posto, nasuprot 1,8 posto prije izbora. To je najviša razina od početka prosinca prošle godine. Međutim, jaki dolar i viši prinosi čine skupljim servisiranje duga za inozemna poduzeća. Naime, globalni dug denominiran u dolaru dosegao je 10 bilijuna dolara.

“Od jakog dolara možda neće nitko biti na dobitku”, smatra Hyun Song Shin, direktor istraživanja Banke za međunarodna poravnjanja. Joachim Fels, ekonomski savjetnik u Pimcu, investicijskoj kompaniji koja upravlja s više od 1,5 bilijuna dolara, upozorava da rastuća tržišta čeka volatilno razdoblje, a što može negativno utjecati i na američku ekonomiju. “Prejako jačanje odrazit će se negativno na američki rast, a posebno na proizvodni sektor”, ocjenjuje Fels.

Tečaj američkog dolara na najvišoj je razini u proteklih 14 godina u odnosu na ostale konkurentske valute. Postoji mogućnost da se taj trend nastavi nakon što je čelnica američke središnje banke najavila da bi se kamatne stope u najvećem svjetskom gospodarstvu uskoro mogle povećati. Novi predsjednik Donald Trump najavio je velike poticaje gospodarstvu. Od nižih poreza, restriktivnije trgovinske politike pa do većih ulaganja države u infrastrukturu.

Optimistični pokazatelji mogli bi već sljedećeg mjeseca donijeti rast kamatnih stopa na američkom tržištu, što je pred Kongresom najavila čelnica Federalnih rezervi. Tečaj dolara tradicionalno je važan i za određivanje cijena nafte. Osim cijena nafte i njezinih derivata, za Hrvatsku je važno hoće li joj zbog rasta dolara rasti vanjski dug. Zato oni koji svoja potraživanja naplaćuju u dolarima trljaju ruke. Vrijednost dolara premašila je 7 kuna, samo u posljednjih 10 dana porasla je za gotovo 5%.

Related Posts