Home Ekonomija Najveć pad kineske industrije od 2011. godine

Najveć pad kineske industrije od 2011. godine

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Preokret trenda[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Kineske industrijske kompanije zabilježile su u prva dva ovogodišnja mjeseca najveći pad dobiti od 2011. godine što sugerira da će vlada morati posegnuti za dodatnim poticajima usporenom gospodarstvu.[/vc_column][/vc_row]

Nacionalni statistički ured objavio je u srijedu da je dobit industrije pala 14 posto na godišnjoj razini spustivši se na 708 milijardi juana (105,5 milijardi dolara).

Ovako snažan pad dobiti ne pamti se od listopada 2011. kada je Reuters počeo prikupljati tu vrstu podataka. Kineski statističari objavljuju ukupne podatke za siječanj i veljaču kako bi ublažili poremećaj koji kineskom gospodarstvu donosi tjedan dana blagdana povodom lunarne Nove godine. Pad profitabilnosti rezultat je snižavanja cijena u ključnim proizvodnim sektorima, poput automobilske industrije, prerade nafte, proizvodnji čelika te kemijskoj industriji, ističe u priopćenju dužnosnik statističkog ureda Zhu Hong, a prenosi Reuters. Uz proizvodnju usporila je i prodaja, dodao je.

Prema službenim podacima, dobit automobilskog sektora snizila se preko 37 milijardi juana dok je profitabilnost rafinerija srezana više od 31 milijardu juana. Zhu pojašnjava i kako je proslava Nove godine koja je ove godine pala početkom veljače imala veći negativni utjecaj na profitabilnost nego lani. Međutim, bez sumnje glavni razlog padu profitablnosti ne treba tražiti u blagdanskom raspoloženju, već u trgovinskom ratu s Amerikom.

“Iako je moguće da Kina i SAD postignu trgovinski sporazum, i dalje ostaje pitanje hoće li to pomoći u preokretu trenda pada kineskog izvoza”, ocjenjuje Betty Wang, starija ekonomistica za područje Kine u banci ANZ. Dodala je i kako slabljenje globalne potražnje i dalje brine analitičare. Kineski gospodarstvenici upozoravaju kako će situacija postati još gora ako im država ne pomogne.

Kako je kazao Li Dongsheng, izvršni direktor kompanije TCL Group, marža proizvodnog sektora u prosjeku je manja od pet posto te mnoge kompanije bilježe gubitke. “Savjetujem vladi daljnje snižavanje poreza na dodanu vrijednost, a ako bude uvedeno, to će potaknuti profitabilnost proizvodnje”, kazao je Li. Podsjetimo, početkom mjeseca vlada u Pekingu je najavila snižavanje PDV-a proizvodnom sektoru za tri postotna boda, piše Posloovni dnevnik.

Related Posts