Najvažniji trenutak summita G20 je oživljavanje Turskog toka

Šef kompanije „Gazprom” Aleksej Miller izjavio je u Antaliji da projekt „Turski tok”, koji predviđa isporku ruskog plina u Tursku po dnu Crnog mora, može biti realiziran u vrlo kratkom roku, čim bude potpisan odgovarajući međuvladin sporazum.

S druge strane, u srpnju su mediji pisali o tome da je Gazprom faktički zamrznuo taj projekt zbog nesuglasica s turskom stranom vezanih za cijenu ruskog plina. Ankara navodno inzistira na popustu od 10%. Ruske vlasti su demantirale vijesti o odustajanju od projekta. U Antaliji je Miller objasnio mogućnost brze realizacije „Turskog toka” time što se 70% njegove putanje podudara s putanjom „Južnog toka”, za koji su već ranije izvršena potrebna istraživanja. Kako je priopćio ministar energetike RF Aleksandar Novak, realizaciju „Turskog toka” razmatrali su na marginama summita predsjednici Rusije i Turske. Prema Novakovim riječima, rad na formuliranju međuvladinog sporazuma će se nastaviti čim bude formirana vlada u Turskoj, gdje su nedavno održani parlamentarni izbori.

Do susreta Baracka Obame i Vladimira Putina došlo je 15. studenog pred početak plenarnih sjednica lidera G-20. Razgovor je trajao oko 30 minuta. Kako je priopćio pomoćnik ruskog lidera Jurij Ušakov, Putin i Obama su razmotrili situaciju u Siriji i Ukrajini. Ušakov je precizirao da je više pažnje bilo posvećeno situaciji u Siriji. Odgovarajući na pitanje jesu li se lideri RF i SAD uspjeli približiti u stavovima oko Sirije, ruski dužnosnik je diplomatski skrenuo pažnju na činjenicu da Rusija i SAD i inače imaju strateški vrlo bliske ciljeve kada je riječ o borbi protiv terorizma, a da su neslaganja po taktičkim pitanjima i dalje prisutna.

Na marginama summita, tijekom susreta s premijerom Italije Matteom Renzijem, Vladimir Putin je govorio i o tijeku istrage tragedije ruskog putničkog aviona u Egiptu. „Mi smo u završnoj fazi proučavanja materijala”, priopćio je ruski lider. Glasnogovornik predsjednika Rusije Dmitrij Peskov je 16. studenog izjavio da u istrazi tragedije ruskog aviona u Egiptu još uvijek nijedna verzija nije odbačena. Kako je istom prilikom priopćio zamjenik šefa ruske diplomacije Oleg Siromolotov, zasada nema konkretnih podataka o uzrocima tragedije ruskog aviona.

Nakon publikacije ovog teksta održana je hitna sjednica Savjeta sigurnosti Ruske Federacije na kojoj je šef Federalne službe sigurnosti Aleksandar Bortnjikov izjavio da je uzrok pada aviona aktiviranje eksplozivne naprave jačine oko jedan i pol kilogram trotila. Ovaj zločin ne može imati rok zastarjelosti”, izjavio je predsjednik Rusije i naglasio da će odgovorne za tragediju ruskog putničkog aviona naći gdje god bili na planeti, donosi Russia Beyonde the Headlines.

Na marginama summita G-20, za vrijeme susreta lidera Rusije i Njemačke, „prilično detaljno” je razmotreno pitanje o stupanju na snagu sporazuma o asocijaciji Ukrajine i EU, priopćio je Peskov. „Nažalost, naši kontakti s Europljanima i Ukrajincima ne donose željene rezultate, tako da su posljedice stupanja na snagu tog sporazuma [o asocijaciji Ukrajine i EU] i dalje negativne. Pokušaji da se porazgovara o tim problemima zasada nisu urodili plodom”, priopćio je glasnogovornik ruskog predsjednika. Moskva je u više navrata priopćavala da sporazum o asocijaciji u sadašnjoj varijanti ograničava ruske ekonomske interese. Ruski premijer Dmitrij Medvedev je 30. listopada izjavio da će Ruska Federacija odgovoriti na stupanje sporazuma na snagu tako što će od 1. siječnja 2016. godine podići „carinske zaštitne tarife za robu iz Ukrajine”.

Osim izjava sudionika summita pažnju medija privukle su i tri mačke koje su se našle u jednoj dvorani gdje se održavao samit. Kamere su zabilježile kako su najprije dve mačke protrčale ispred nacionalnih zastava, a malo kasnije je to učinila i treća.

You may also like

0 comments