Home Energetika Naftna tržišta porasla radi nagovještaja rješenja problema u Kini i Grčkoj

Naftna tržišta porasla radi nagovještaja rješenja problema u Kini i Grčkoj

by admin

Cijene nafte porasle su u petak na međunarodnim tržištima, podupte oporavkom kineskog tržišta dionica i očekivanjima raspleta grčke dužničke krize, iako rast cijena ograničava zabrinutost zbog prekomjerne ponude i usporavanje potražnje. Na londonskom je tržištu cijena barela bila u plusu 56 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 59,17 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 57 centi višoj cijeni u odnosu na prethodno zatvaranje, od 53,35 dolara.

Cijene kineskih dionica poskočile su u četvrtak više od šest posto pa se očekuje stabilizacija tamošnjeg tržišta nakon što su u samo tri tjedna burzovni indeksi potonuli više od 30 posto. Oporavak je nastupio nakon što su kineske vlasti uvele nove mjere za stabilizaciju tržišta, olabavivši pravila za dobivanje kredita za investicije i zabranivši velikim ulagačima prodaju dionica kompanija uvrštenih na burze.

Stabilizacija kineskog tržišta dionica poduprla je tržišta nafte budući da je Kina drugi potrošač nafte u svijetu i drugo po veličini gospodarstvo pa svaka naznaka posrtanja potpiruje zabrinutost za potražnju. “Rasprodaja (na londonskom tržištu nafte) bila je povezana s Kinom a tamošnje tržište dionica počelo se stabilizirati pa smo se i mi počeli dizati s razina prouzročenih prekomjernim rasprodajama”, konstatira Amrita Sen iz Energy Spectsa.

Dodatni poticaj za ulagače bila je i nada u rješenje grčke dužničke krize, nakon što je vlada u Ateni uputila zajmodavcima u eurozoni prijedlog reformi, zatraživši i novi paket kredita. Donekle je optimizam prigušila Međunarodna agencija za energiju (IEA), koja je u danas objavljenom izvješću procijenila da će se cijene nafte naći pod pritiskom daljnjeg ublažavanja globalne potražnje i sve veće zasićenosti opskrbe, te da bi se uravnoteženje naftnih tržišta moglo otegnuti i dobrano u iduću godinu.

IEA, savjetodavno tijelo za energiju pri Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), očekuje da će rast globalne potražnje usporiti u idućoj godini na 1,2 milijuna barela dnevno, s 1,4 milijuna barela dnevno u ovoj godini, što je daleko manje nego što je potrebno da se izbalansira kontinuiran rast opskrbe. “Fizički su tržišni fundamenti i dalje slabi, a budući da se ne smanjuje proizvodnja u Organizaciji zemalja-izvoznica nafte (OPEC) niti dolazi do prekida u opskrbi, malo je vjerojatno da će se takva situacija u značajnijoj mjeri promijeniti”, naveli su u bilješci analitičari Deutsche Banka.

Odvojeno je OPEC na svojim internetskim stranicama objavio da je cijena barela referentne košarice njegove nafte u četvrtak iznosila 55,54 dolara, što znači da je porasla 1,78 dolara u odnosu prethodni trgovinski dan.

Related Posts