Home Geopolitika Naftna kraljevina se želi odmaknuti od vjerskog radikalizma

Naftna kraljevina se želi odmaknuti od vjerskog radikalizma

by Agencije

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Namjera Saudijske Arabije da otvori zemlju samo je dio njezina plana ponovne uspostave “umjerenog” islama, izjavio je princ Mohamed bin Salman, u pokušaju da distancira kraljevinu bogatu naftom od ultrakonzervativnih učenja koja su dominirala desetljećima.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]

“Mi nismo kao što smo bili u prošlosti, mi se vraćamo… umjerenom islamu koji je otvoren cijelom svijetu i svim religijama”, rekao je on na investicijskoj konferenciji u Rijadu.

“Želimo živjeti normalan život, život koji odražava našu umjerenu religiju, naše običaje”, kazao je. “Mislim da su nedavno poduzeti jasni koraci i vjerujem da ćemo vrlo brzo iskorijeniti ostatak ekstremizma”, istaknuo je.

[/vc_column][/vc_row]

Saudijskom Arabijom dominira vahabijska škola islama, ali kraljevina polako uvodi promjene, dopuštajući strana ulaganja i ublažavajući dio zakona, među kojima je na primjer nedavna odluka kojom je dopušteno ženama da voze.

Najmanje 5600 pristaša tzv. Islamske države (IS) vratilo se u svoje zemlje nakon poraza u Iraku i Siriji, navodi se u najnovijem izvješću.

Centar Soufan, američki think-tank, kaže da su se militanti u posljednje dvije godine vratili u 33 države. Među njima je polovica od oko 850 ljudi koji su u Irak i Siriju otišli iz Velike Britanije. Povratnici, od kojih je većina u zatvoru ili im se izgubio trag bit će idućih godina ozbiljna sigurnosna prijetnja, navodi se u izvješću.

IS je izgubio većinu teritorija “kalifata” proglašenog u lipnju 2014. koji je privukao tisuće džihadista širom svijeta. Prošli je tjedan savez sirijskih Kurda i arapskih boraca koji podržava SAD preuzeo potpunu kontrolu nad Rakom, de facto glavnom gradu IS-a.

Prikupljeni podaci nakon pada administrativnih centara IS-a kao što je bila Raka pomogli su da se potvrdi identitet 19.000 od više od 40.000 pripadnika IS-a iz 110 zemalja, koliko se procjenjuje da je pristiglo u Irak i Siriju u namjeri da se priključi džihadistima.

Podaci međutim ne otkrivaju što se s njima nakon toga dogodilo. Pozivajući se na službene podatke iz 33 zemlje, Soufan Center kaže kako se pretpostavlja da se najmanje 5600 stranih pripadnika IS-a vratilo u svoje domovine.

Te brojke uključuju 400 od 3417 pripadnika iz Rusije, 760 od ukupno 3244 iz Saudijske Arabije, 800 od ukupno 2926 iz Tunisa i 271 od 1910 iz Francuske.

Žene i djeca povratnici poseban su problem, dok zemlje pokušavaju naći najbolji način za njihovu reintegraciju, navodi se u izvješću i dodaje da će ponajprije za djecu biti važna mentalna i društvena potpora.

Related Posts