Kao ključne razloge za ulazak u EU ispitanici su naveli stabilnost, bolju kvalitetu života i viši standard građana te mogućnost putovanja bez viza.
Oni koji ne podržavaju članstvo Crne Gore ističu u prilog svome stavu krizu u Uniji, izbjegličku krizu i neinformiranost.
Ministar europskih poslova Andrija Pejović ističe kako je posebno važno što je u Crnoj Gori uvijek postojao stabilan trend, oko 70 posto onih koji bi glasovali na referendumu za EU.
“Stabilna, gotovo dvotrećinska podrška koju imamo u skoro svim istraživanjima govori o tome da smo na pravom putu, da imamo jasnu, široku podršku stanovništva i da upravo kroz ovaj proces komunikacije najbolje možemo prikazati sve što integracija i sama EU mogu i hoće donijeti građanima Crne Gore“, rekao je Pejović.
Šefica političkog odjela Izaslanstva EU-a u Crnoj Gori, Plamena Halačeva kazala je da je u ovim neizvjesnim vremenima stabilna podrška europskim integracijama rijedak primjer.
“Europa ovim dobiva više vjetra u svoja jedra“, rekla je Halačeva dodajući kako se nada da će podrška rasti u idućem razdoblju.
Istraživanje je provela agencija Defacto krajem prošle godine na uzorku od više od tisuću ispitanika. (Agencije)
0 comments