Home Geopolitika Nabava F16 preduvjet je gospodarskog razvoja

Nabava F16 preduvjet je gospodarskog razvoja

by Agencije

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević istaknuo je da je odluka o nabavi borbenih zrakoplova investiranje u sigurnost Hrvatske, što je preduvjet njezine stabilnosti i budućeg gospodarskog razvoja.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Ovo je povijesni dan za Hrvatsko ratno zrakoplovstvo, zadržali smo sposobnost nadzora zračnog prostora i tradiciju borbenog zrakoplovstva. Ova odluka je priuštiva i u ovom trenutku najbolja za nas, rekao je Krstičević, predstavljajući na sjednici Vlade odluku kojom se prihvaća završni prijedlog stručnog tima Ministarstva obrane i preporuku Vijeća za obranu te određuje da je najpovoljnija izraelska ponuda za nabavu borbenih zrakoplova.[/vc_column][/vc_row]

“Hrvatsko ratno zrakoplovstvo od danas ima svijetlu budućnost, a Hrvatska vojska radi veliki tehnološki iskorak u korak sa Zapadom”, istaknuo je.

Uvjeren je da je donesena najbolja odluka za cijelo hrvatsko društvo jer se imalo razumijevanja za sve segmente društva- školstvo, zdravstvo, poljoprivredu.

“Mi smo u ovaj projekt investirali puno i cijelo vrijeme provodili ga transparentno. Svi ponuditelji su imali iste uvjete”, istaknuo je.

Ponovio je kako je cilj da 2020., kada prvi put Hrvatska predsjeda EU i slavi 25 godina od vojno-redarstvene operacije Oluja, prvi moderni zrakloplovi četvrte generacije budu u rukama hrvatskih pilota.

Vlada zadužuje MORH da provede sve potrebne radnje vezano za sklapanje ugovora uzmeđu RH i Izraela o nabavi višenamjenskog borbenog zrakoplova.

S borbenim avionima Hrvatska ima sposobnost prevenirati rat, spriječiti sukob i razaranje, zaštititi granice, ljude i čuvati mir. To je stvar nacionalnog ponosa i naša odgovornost prema budućim generacijama, poručio je.

Riječ je o odluci o zadržavanju sposobnosti samostalnog nadzora i zaštite zračnog prostora RH i tradicije borbenog zrakoplovstva, koja je odgađana 15-ak godina.

Dodao je i kako se ovom odlukom osniva radna skupina radi pripreme ugovora o posebnoj gospodarskoj suradnji između Hrvatske i Izraela u vezi s nabavom višenamjenskog borbenog aviona te povjerenstvo za praćenje poslovno- gospodarske suradnje o njezinoj realizaciji.

Ministar financija Zdravko Marić dodao je kako je analiziran financijski aspekt svih pristiglih ponuda i pronađen optimalan model financiranja u idućih 10 godina.

“Vodila se briga o ukupnoj slici javnih financija i fiskalnoj politici tako da smo već ove godine u prijedlogu državnog proračuna za 2018. s projekcijama za 2019,. predvidjeli iznose od po 350 milijuna kuna u svakoj od te dvije godine kao pretpostavka plaćanja određenih rata već u ovom trenutku”, rekao je Marić.

Punu potporu odluci o nabavi zrakoplova dao je i ministar hrvatski branitelja Tomo Medved koji je također istaknuo da je ovo “povijesni dan za Hrvatsku”

Premijer Andrej Plenković otvorio je sjednicu Vlade komentarom na aktualne političke događaje. Komentirao je nabavu višenamjenskih borbenih zrakoplova. “Mi smo prošle godine temeljito raspravili ovu temu, kakve su potrebe hrvatskog ratnog zrakoplovstva, donijeli konsenzualnu odluku da je Hrvatskoj potrebno zrakoplovstvo i da postojeće stanje ne udovoljava kriterijima i nije dugročno rješenje”, rekao je Plenković.

Obrazložio je zašto su izraelski zrakoplovi F-16 najbolji izbor.

“Odabir koji je na temelju sugestije i pripreme stručnog tima pao na Izrael kvalitetan je s nekoliko aspekata. Radi se o borbenim zrakoplovima F-16, koji su proizvodnje tvrtke iz SAD-a. Oni će u Hrvatsku doći u potpunosti prilagođeni NATO standardima. Doći će na način da će u cijenu troškova u cijelosti biti uračunato sve što je potrebno da ti zrakoplovi budu na raspolaganju Hrvatskim oružanim snagama i Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu najmanje 25 godina. Ja sam uvjeren da će ti avioni Hrvatsku poslužiti praktički do polovice ovoga stoljeća”, rekao je Plenković.

“U financijskom pogledu troškovi nabave ovih aviona predviđeni su da sljedećih 10 godina godišnje koštaju Hrvatsku 50 milijuna dolara najviše, vjerojatno i manje. Odluka je donesena i u suradnji s Ministarstvom financija, ona predstavlja i našu političku volju i želju da na ovaj način uspostavljamo i dodatno jačamo strateško partnerstvo i sa SAD-om i s Izraelom. Ova vrsta odluke sa sobom nosi i mogućnosti suradnje u brojnim drugim područjima”, rekao je Plenković.

Osvrnuo se Plenković i na financijsku agenciju Standard&Poor’s, koja je Hrvatskoj podigla kreditni rejting za jedan stupanj, s BB na BB+. “Mislim da smo poslali važnu poruku i hrvatskom gospodarstvu i potencijalnim ulagačima u Republiku Hrvatsku. Ova ocjena treba biti poticaj za daljnje napore Republike Hrvatske, osobito glede provođenja strukturnih reformi”, rekao je Plenković.

Dotaknuo se i proljetnog Europskog vijeća, održanog prošlog tjedna, na kojemu su dominirale gospodarske teme, ali i politička tema vezana uz odnos i stav koji će Europska unija zauzeti prema Rusiji.

“Politička tema koja je dominirala Europskim vijećem rezultirala je snažnim zaključcima, konsenzusom i odlukom da se povuče veleposlanik Europske unije iz Moskve u Bruxelles. Dvije trećine članica Europske unije proglasile su jednog ili više akreditiranih diplomata Ruske Federacije u svojim zemljama kao nepoželjnim osobama. Tu je odluku donijela i Hrvatska. To je jedna važna politička poruka i jasna poruka pripadnosti Republike Hrvatske Europskoj uniji i NATO-u. To su okviri savezništva u kojima smo pozicionirali zemlju. Istodobno, i mi i druge članice nastavljamo voditi dijalog s Rusijom, ali ova je politička poruka u tom trenutku bila bitna”, kazao je premijer.

Related Posts