Na svjetskim burzama traje pritisak na tehnološki sektor

Porastao energetski sektor

Na Wall Streetu je u ponedjeljak Dow Jones indeks blago porastao, dok je S&P 500 pao peti dan zaredom, što je njegov najduži negativni niz u godinu dana, a posljedica je pritiska na tehnološki sektor.

Posljedica je to daljnjeg pritiska na dionice velikih tehnoloških kompanija, kao što su Apple, Amazon.com, Alphabet, Microsoft i Tesla, jer se ulagači povlače iz tog sektora koji je mjesecima na tržištu predvodio po rastu.

S druge strane, porasle su cijene dionica u cikličkim sektorima, kao što su energetski, industrijski i financijski, koji bi trebali imati najviše koristi od novih poticajnih fiskalnih mjera i oporavka gospodarstva od koronakrize.

Bolji nego što se očekivalo poslovni rezultati kompanija, napredak u cijepljenju protiv koronavirusa i nada u novi paket poticaja vrijedan 1.900 milijardi dolara potaknuli su početkom prošloga tjedna rast burzovnih indeksa na rekordne razine.

No, od tada su indeksi pod pritiskom, među ostalim, zbog strahovanja ulagača od jačanja inflacije.

Analitičari, naime, upozoravaju da bi golemi fiskalni i monetarni poticaji mogli ubrzo podignuti inflaciju, što bi navelo Fed da poveća ključne kamate prije nego što se na tržištu očekuje.

Stoga se dio ulagača počinje preusmjeravati iz rizičnijih investicija prema obveznicama, koje nose manje, ali sigurnije prinose.

Prinosi na 10-godišnje državne obveznice dosegnuli su jučer 1,37 posto. Od početka mjeseca porasli su za 26 baznih bodova, pa su na putu najvećeg mjesečnog skoka u tri godine. Neki analitičari kažu da je pad cijena dionica očekivan, s obzirom na njihov snažan rast posljednjih mjeseci i prošle godine.

S obzirom na strahovanja od inflacije, u fokusu ulagača ovoga će tjedna biti izvješće predsjednika američke središnje banke u Kongresu.

Očekuje se da će Jerome Powell ponoviti da će Fed voditi vrlo popustljivu monetarnu politiku sve dok to bude potrebno i dok to omogućuje niska inflacija.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Na europskim su burzama u utorak ujutro cijene dionica porasle, nadoknadivši dio jučerašnjih gubitaka, no trguje se oprezno jer se ulagači plaše jačanja inflacije.U fokusu ulagača na Zagrebačkoj burzi u utorak će, kao i prethodnih dana, biti poslovna izvješća domaćih kompanija, a pratit će se i kretanja na svjetskim burzama koje su posljednjih dana izgubile na zamahu.

Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica porasle, nakon što su dan prije pale na najniže razine u dva tjedna, jer se ulagači nadaju ubrzanju oporavka gospodarstva, pa su snažno porasle cijene sirovina. Pritom su cijene dionica u Singapuru, Južnoj Koreji Šangaju, Australiji i Hong Kongu porasle između 0,2 i 1,5 posto, dok se u Japanu zbog praznika ne radi.

Zbog toga se i jutros u azijskom tehnološkom sektoru bilježe miješane izvedbe. No, na dobitku su rudarski i industrijski sektor, što se zahvaljuje nadi ulagača da će se s novim poticajima ubrzati rast američkog gospodarstva, najvećeg izvoznog tržišta azijskih kompanija.

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala na najnižu razinu od polovice siječnja.

Cijene su nafte, pak, snažno porasle, pa se ponovno kreću oko najviših razina u više od godinu dana.

Cijena barela barela na američkom tržištu ojačala je 1,4 posto, na 62,55 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 1,6 posto, na 66,25 dolara.

You may also like

0 comments