Posljedice odluka Saudije i Rusije
Cijene nafte porasle su u utorak na međunarodnim tržištima dok tržišta procjenjuju utjecaj rezova opskrbe najvećih izvoznica Saudijske Arabije i Rusije u kolovozu u okruženju slabih globalnih gospodarskih izgleda. Cijena barela na londonskom je tržištu porasla na 75,93 dolara, a na američkom tržištu trgovalo po 71,05 dolara.
U ponedjeljak je Saudijska Arabija najavila da će produljiti svoje dobrovoljno smanjenje proizvodnje od 1 milijun barela dnevno na kolovoz, dok su se Rusija i Alžir dobrovoljno javile da će smanjiti svoju proizvodnju i razinu izvoza u kolovozu.
Ako rezovi budu potpuno ispunjeni, ukupna će smanjenja iznositi 5,36 milijuna barela dnevno u odnosu na razine iz kolovoza 2022. godine, a moguće i više od toga jer nekoliko proizvođača Organizacije zemalja-izvoznica nafte i njihovih partnera (OPEC+) ima teškoća u ispunjavanju svojih proizvodnih kvota, rekao je analitičar PVM-a Tamas Varga.
No u prethodnom su trgovinskom danu, nakon ranojutarnjeg rasta, cijene nafte pale su pod pritiskom sumornih makroekonomskih izgleda.
Trgovanje u utorak ujutro sugerira da se malo toga promijenilo u dinamici nafte unatoč najavama u ponedjeljak, rekao je Craig Erlam iz OANDA-e.
Poslovna istraživanja pokazala su pad globalne tvorničke aktivnosti zbog slabe potražnje u Kini i Europi, a proizvodnja u SAD-u je također dodatno pala u lipnju i dotaknula razine viđene posljednji put u početnom valu pandemije covida 19.
Takve šire neizvjesnosti vjerojatno će zasjeniti napore OPEC+ da smanji opskrbu, smatraju neki analitičari.
Čak i prije tih novih najava rezova, podaci Međunarodne agencije za energiju (IEA) sugerirali su da će tržište nafte u trećem i četvrtom tromjesečju imati deficit opskrbe od oko 2 milijuna barela dnevno, primijetili su analitičari Commerzbanka.
No ipak cijene nafte nisu znatno skočile nakon te vijesti, ponajviše zbog zabrinutosti za potražnju, posebice s obzirom na spori gospodarski oporavak u Kini nakon ukidanja ograničenja zbog koronavirusa. U međuvremenu se u SAD-u i Europi očekuje rast kamatnih stopa u nastojanju da se riješi ustrajno visoka inflacija, kako se navodi.
OPEC je odvojeno objavio da je u ponedjeljak barel košarice nafte njegovih članica stajao 76,12 dolara i nije se znatnije promijenio u odnosu na prethodni dan.