Home TribinaAnalize Mogućnost rasta ponude nakon mirovnih pregovora spustila cijenu nafte

Mogućnost rasta ponude nakon mirovnih pregovora spustila cijenu nafte

by Ivan Brodić

Analiza tjedna

Protekli tjedan donio je blagi pad cijena nafte na svjetskim tržištima, ponajviše zbog zabrinutosti oko slabe potražnje. Američke zalihe nafte porasle su za 4,6 milijuna barela, što upućuje na smanjenje potrošnje, dok kinesko gospodarstvo – najveći svjetski uvoznik nafte – ne raste tempom koji su tržišta očekivala. Istodobno, tržište je reagiralo na potencijalne promjene u ponudi, osobito u vezi s izvoznim kapacitetima Kazahstana i Kurdistana.

Mirovni pregovori između Rusije i Ukrajine mogli bi dovesti do ukidanja sankcija na rusku naftu, što bi povećalo globalnu ponudu i moglo pritisnuti cijene prema dolje. Istodobno, irački dužnosnici najavili su skori nastavak izvoza nafte iz Kurdistana kroz naftovod Irak-Turska, čime bi se ublažili globalni poremećaji u opskrbi. Smirivanje sukoba u Pojasu Gaze dodatno je smanjilo strahove od poremećaja opskrbe na Bliskom istoku.

Političke odluke nove američke administracije imaju značajan utjecaj na energetska tržišta. Predsjednik Donald Trump zagovara povećanje domaće proizvodnje nafte, ali istovremeno koristi energiju kao političko sredstvo – primjerice, vrši pritisak na Rusiju smanjenjem cijena nafte kako bi ih natjerao za pregovarački stol. Također, njegova politika prema OPEC-u i trgovinske mjere mogu utjecati na volatilnost cijena.

Prognoze potražnje za naftom znatno su varirale između OPEC-a i Međunarodne energetske agencije (IEA), pri čemu je OPEC bio znatno optimističniji. Tijekom 2024. godine IEA-ina predviđanja o sporijem rastu potražnje pokazala su se točnijima, što je smanjilo strahove od nestašice. Unatoč tome, geopolitičke tenzije i daljnja smanjenja proizvodnje od strane OPEC+ održavale su cijene na relativno stabilnim razinama.

Globalno naftno tržište i dalje će biti podloženo geopolitičkim i makroekonomskim utjecajima. U kratkom roku, daljnji pregovori između SAD-a i Rusije, stanje u Ukrajini te odnosi unutar OPEC+ bit će ključni za kretanje cijena. Dugoročno, energetske tranzicije i povećanje udjela obnovljivih izvora mogli bi smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima, ali u međuvremenu, tržišta će ostati osjetljiva na političke i ekonomske šokove.

Related Posts