Home EnergetikaELEKTRIČNA ENERGIJA Mirovinci žele HEP i autoceste

Mirovinci žele HEP i autoceste

by Energypress.net

Četiri društva za upravljanje obveznim mirovinskim fondovima – AZ, PBZ CO, Raiffeisen i Erste Plavi – vape za novim ulaganjima, dobrim smatraju IPO HEP-a, ali misle da treba prodati 25 plus jednu dionicu, a ne minus jednu, kako u Vladi najavljuju, zainteresirani su i dalje za ulaganje u infrastrukturne projekte, od autocesta, energetskih projekata, zračnih luka, pa načelno i do željeznica, donosi Poslovni dnevnik. 

No bez obzira na to što potencijala ima, ali ne i projekata, fondovi su zadovoljni prinosima koje su ostvarili u 15 godina rada. Prosječni godišnji prinos za kategoriju B, koja i jedina postoji od 2002. godine, iznosi 5,95 posto, a lani je u toj kategoriji prosječan prinos bio 6,94 posto.

Državne obveznice imaju visok spread, ali su kamatne stope na povijesno najnižim razinama. No i prije toga mirovinci su upozoravali da nedostaje ponuda dionica na burzi ili projekata u koje bi ulagali. Od monetizacije autocesta se odustalo zbog pritiska javnosti, a to bi se moglo dogoditi i s javnom ponudom dionica HEP-a. – I dalje mislimo da je ulaganje u hrvatske autoceste primjereno za mirovinske fondove te da predstavlja rješenje za znatno smanjenje javnog duga. Podržavamo i IPO HEP-a, ali moralo bi se ići na ponudu 25 posto plus jedne dionice te kompanije – rekao je Novoselec. Potvrdili su da su Vladi dali do znanja što žele, no ne i kakav je bio odgovor. Kažu samo: “Polako.”

Zbog slabe ponude za ulaganje traže niše na Zagrebačkoj burzi u koje mogu ulagati i koje mogu donijeti dobar prinos, a u posljednje vrijeme to su pretežito turističke kompanije, čiji je rast vrijednosti izraženiji. Lani su tako OMF-ovi povećali udjele u, primjerice, Arenaturistu, Adris grupi, Atlanticu, Končaru, Podravki, HT-u…, a sudjelovali su i u privatizaciji rapskog Imperiala te dokapitalizacijama HTP-a Korčula, Ilirije i Zagrebačke burze. Bez obzira na ograničenja ulaganja, zadovoljni su ostvarenim prinosima te poručili da je prošla godina bila još jedna u nizu uspješnih u njihovu poslovanju. Lani su članovima zaradili više od pet milijardi kuna.

U fondovima kategorije B, u kojoj se nalazi 98 posto članova, prosječni prinos bio je 6,94 posto, u fondovima kategorije A 11,80 posto, a kategoriji C 7,43 posto.

 

Related Posts