Minira li se opskrba plinom kroz Ukrajinu?

Analiza
Dana 1. siječnja 2020. istječe desetogodišnji ukrajinsko-ruski ugovor za isporuke plina u Europu preko ukrajinskog sustava plinskog tranzita.

Ako se ne zaključi ugovor pod novim uvjetima, kakvog želi Naftogaz Ukrajine, ili se ne produžikao prethodni, kako to zahtijeva Gazprom, ili se ne nađe kompromis,kako se nada Europska komisija, od siječnja 2020. Rusija možda ne može potpuno zaustaviti isporuke preko Ukrajine, ali će značajno ograničiti opskrbu tranzitnog plina za Europu preko ukrajinskog teritorija, piše ukrajinski list „Nedjeljno ogledalo“.

Moskva ispunjava svoje obveze, ali je tranzit preko Ukrajine često kamen spoticanja. Europski potrošači razmatraju i pokušavaju organizirati isporuke i stvoriti zaliha ruskog plina, zaobilazeći rute kroz ukrajinsko područje.

Na taj je zaključak došao ukrajinski list, koji oštro kritizira nastojanja istočnoeuropskih susjeda što su se usudili zadirati u monopol tampon zemlje eurozone. Komentirajući sklopljeni sporazum,Péter Szijjártó je za mađarsku novinsku agenciju MTI izjavio kako je zajamčena opskrba plinom njegove zemlje pitanje nacionalne strategije i nacionalne sigurnosti.

Ministar je podsjetio da između Rusije i Ukrajine još nije zaključen sporazum o tranzitu plina za sljedeću godinu. Istovremeno, saveznici Mađarske sporo donose odluke koje će joj omogućiti da kupuje plin iz novih izvora, rekao je Szijjártó.

Pod tim uvjetima, po mišljenju mađarskog ministra, najrealnije izglede za njegovu zemlju ima južni smjer – Turska – Bugarska – Srbija. Mađarska i Srbija od rujna krećuu razvoj takve prekogranične komunikacije za maksimalni transport od 10 milijardi kubnih metara plina godišnje.

Ukrajinski novinari ističu da su 14. lipnja ove godine mađarski ministar vanjske trgovine i vanjskih poslova Péter Szijjártó i ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić potpisali međuvladin sporazum o uzajamno korisnoj suradnji u izgradnji i daljnjem korištenju prekograničnog mađarsko-srpskog interkonektora kroz koji će se transportirati spomenuti plin.

Szijjártó je također napomenuo da mađarska vlada godišnje od Moskve kupuje oko 4 milijarde kubnih metara plina, od čega polovica mora biti isporučena preko ukrajinskog teritorija.

Već krajem rujna 2019. će se mađarsko skladište plina opskrbljivati ruskim plinom koji je trebao biti isporučen preko ukrajinskog posrednika.

Srbijanski ministar je također razočarao Kijev sa svojim planovima i njihovom provedbom. Prema njegovim riječima, srpska strana gradi na tri dijela i do sada su uspjeli položiti 120 kilometara cijevi. Planirano je da će do sredine prosinca ove godine na srpskoj dionicibiti završen dio interkonektora. Sljedeće godine Srbija će dovršiti i pokrenuti kompresorsku stanicu, što će omogućiti Beogradu da isporuči sav potreban plinMađarskoj.

Sumnje u nastavak tranzita ruskog plina kroz ukrajinski plinski transportni sustav je izrazio i Kišinjev, koji također traži alternativu. Bugarska, pak, tvrdi kako se greške “Južnog toka” više neće se ponoviti. Bugarske vlasti sada razmatraju pogreške zbog obustave provedbe projekta “Južni tok”. Zemlja je trebala biti polazna točka međunarodnog plinovoda, ali je pod naletom kritike i zahtjeva Europske komisijeSofija odbila profitabilnu gospodarsku suradnju s Rusijom.

Danas u istoj fazi odlučivanja sudjeluje u izgradnji ogranka “Turskog toka” na bugarskom području. Bugarske vlasti su u obzir uzele greške iz prošlosti i sada garantiraju da će dovršiti svoj dio plinovoda. Ovu izjavu je 26. lipnja dala predsjednica bugarskog parlamenta Cveta Karajančev u razgovoru s predsjednikom ruske Dume Vjačeslavom Volodinom.

Bugarska predsjednica parlamentaističe da Sofija neće odustati od “provedbe obveza prema građanima”. Kako bi ovaj ekonomski projekt bio moguć, vlasti su napravile odgovarajuće promjene u energetskoj strategiji Bugarske. U svjetlu obavljenog posla i reformi, Sofija jamči da će „do kraja 2020. godine, pod europskim direktivama, biti dovršena izgradnja ogranka“Turskog toka”, kojeg čekaju i Mađarska i Srbija.

Službena Sofija uzima u obzir zablude iz prošlosti i želi uravnotežiti pitanje opskrbe plinom na svom teritoriju, igrajući na konkurentne cijene dobavljača, a ne na obrnute isporuke ruskog plina i nepotrebno plaćajući preprodavače.

You may also like

0 comments