Milo Đukanović: Pokušan je državni udar

Prosrpska oporbena Demokratska fronta u Podgorici traži prijelaznu vladu i izvanredne parlamentarne izbore, no preduvjet za to ostavka je premijera Mila Đukanovića. On je pak u ekskluzivnom razgovoru za HRT sinoćnje nerede ocijenio kao pokušaj destabilizacije zemlje koja očekuje članstvo u NATO-u. Ističe da se se ne namjerava povući.

Četrdeset osoba je ozlijeđeno u jučerašnjim neredima u Podgorici, šteta je velika, tko je odgovoran za taj kaos? Odgovorni su organizatori skupa, kaže Đukanović, i dodaje da će odgovornost određivati nadležni državni organi. n U jednom trenutku, kao što ste mogli vidjeti, to je preraslo u otvoreno, brutalno nasilje, u pokušaj zauzimanja državnih institucija, dakle pokušalo se nasilno rušiti vlast zbog promjene kursa državne politike. Naravno, policija je morala odgovoriti, a to je po mom sudu bilo u skladu s ustavom i zakonom i policijskim ovlastima u takvim situacijama. To je bio pokušaj ugrožavanja ustavnog poretka Crne Gore, s jasnom ambicijom da dođe do nasilne smjene vlasti i revizije strateškog pravca državne politike Crne Gore, rekao je Đukanović.

O postupku policije koja je suzavac u jednom trenutku bacila i na novinare, misli da se radi o “najblažoj upotrebi sile – koristila se kemijskim sredstvima samo da bi raščistila stanje ispred napadnutog parlamenta”. Nažalost, to ne pogađa selektivno samo one koji su agresivni, nego sve koji su tu, i žao mi je da se to dogodilo, dodao je.

Želio bih samo podsjetiti da sam, ne jednom, od 27. rujna kada su počeli prosvjedi opozicije, najavljivao da će se oni izroditi u ono u što su se, nažalost, sinoć izodili. To se nije dogodilo ranije zbog zakonitog postupanja, prije svega policije i drugih državnih organa koji su radili na osiguranju tog skupa i koji su od 27.rujna stoički podnosili provociranje ljudi koji su sudjelovali na tim skupovima, zaključuje crnogorski predsjednik.

Podsjeća na obnovu neovisnosti 2006. godine i na to da se “Crna Gora od tada vrlo dinamično i vrlo stabilno kreće putem pune integracije u NATO i Europsku uniju”. Pokušaj smjene vlasti bio je time motiviran. Želja im je ne samo da se promijeni vlast, nego da se suspendira europski i euroatlantski put. Finalno, po mom dubokom uvjerenju, želi se poništiti rezultate demokratskog referenduma iz 2006. kako bi se eliminirala mogućnost da Crna Gora kao nezavisna država sama bira svoju politiku i da se, naravno, vrati u gravitacijsko polje politika iz susjedstva i s daljih adresa, koji ne samo da žele upravljati Crnom Gorom već i regijom, dodaje.

Upitan govori li o Rusiji i pojedinim desnim strukturama u Srbiji, odgovorio je da u to nema nikakve sumnje: Kao što ste i sami precizno kvalificirali, riječ je o nacionalističkim krugovima iz Srbije i to nas ne iznenađuje.

Ono što je novina – to je da se državna politika Srbije zaista ni jednom riječju, ni jednom gestom nije uplitala u ono što su, uvjetno rečeno, politička previranja. Nažalost, ona nisu bila samo politička. Ali velikosrpski nacionalistički krugovi u Srbiji to su radili, i kao što vidite, rade i danas. I dalje pokušavaju falsificirati nešto što se sinoć dogodilo, izmišljenim novinskim tekstovima ili prezentacijom iskrivljenih činjenica. Jednako tako nema nikakve sumnje da je Rusija imala i da dalje ima aktivnu ulogu u organizaciji prosvjeda protiv vlasti u Podgorici, istaknuo je.

You may also like

0 comments