Home Europska unija Migranti: Zatvaraju se kampovi za prihvat izbjeglica

Migranti: Zatvaraju se kampovi za prihvat izbjeglica

by Agencije

Osim dva šatorska kampa koji će se otvoriti blizu zapadne mađarske granice, vlada će zatvoriti sve otvorene i čuvane izbjegličke centre u zemlji, piše mađarski dnevnik Magyar Nemzet u četvrtak. Uz migrantske prihvatne centre Nagyfa, Kiskunhalas, Bekescsaba i Nyirbator smještene blizu južne i istočne granice, vlada će zatvoriti centre u Bicskeu i Vamosszabadiju, oba u sjevernoj Mađarskoj, piše dnevnik.

“Potrebna su nam samo dva prihvatna centra, oni u Szentgotthardu i Kormendu”, rekao je predsjednik parlamentarne skupine Fidesza Lajos Kosa novinama, dodajući da su ispražnjeni svi kampovi na jugu. U srijedu je parlament odgodio debatu o migrantima jer su zakonodavci željeli pričekati da vide hoće li na summitu EU-a koji počinje u četvrtak doći do ikakvog sporazuma, rekao je Kosa.

Vraćanje izbjeglica iz Grčke u Tursku bit će u skladu s međunarodnim i europskim pravom i svaka će osoba biti tretirana zasebno te neće biti kolektivnog vraćanja izbjeglica, izjavio je u srijedu potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans. “Svi će imati mogućnost podnijeti zahtjev za azil i pravo na žalbu. Nećemo okrenuti leđa izbjeglicama koji će imati pravo na međunarodnu zaštitu, bilo u Europskoj uniji, bilo u Turskoj”, rekao je Timmermans na konferenciji za novinare, uoči summita čelnika EU-a koji se u četvrtak i petak održava u Bruxellesu i na kojem bi se trebao finalizirati dogovor s Turskom.

Timmermans je rekao da će Grčka i Turska morati promijeniti svoje zakone kako bi se uskladile s međunarodnim pravilima za zaštitu i postupanje prema azilantima. EU i Turska su početkom prošlog tjedna načelno dogovorili da će Turska primiti sve migrante koji su s njezina teritorija došli na grčke otoke kao i one koje koji budu uhvaćeni u turskim teritorijalnim vodama. Pri tome bi vrijedilo pravilo “jedan za jedan”, za svakog Sirijca kojeg Grčka vrati u Tursku, preselili bi jednog iz Turske izravno u neku od zemalja EU-a u okviru već usvojnih programa za raspodjelu i premještanje izbjeglica.

Cilj dogovora je razbiti krijumčarsku mrežu, koja prebacuje ljude iz Turske u Grčku. “Želimo poručiti Sirijcima – držite se dalje od krijumčara i imat ćete legalni način dolaska u Europsku uniju”, rekao je Timmermans. Timmermans je rekao da je to pravilo “privremeno i izvanredno” jer bi se, nakon što se zaustave ilegalni prelasci preko Egejskog mora, mogao početi provoditi dobrovoljni program za preseljenje izbjeglica iz Turske u EU.

Timmermans je pozvao zemlje članice da ubrzaju provedbu programa premještanja izbjeglica iz Grčke i Italije te preseljenja iz trećih zemalja. Komisija je u srijedu objavila prvo izvješće o provedbi dvaju programa – o premještanju 160.000 izbjeglice iz Grčke i Italije u druge članice i preseljenju 22.504 iz trećih zemalja u EU. Do sada je iz Grčke i Italije premješteno u druge članice samo 937 izbjeglica od 160.000 predviđenih, dok je od predviđenih 22.504 izbjeglica za presljenje iz trećih država u EU dosada preseljeno njih 4555.

Dogovor s Turskom za Europsku uniju nije jednostavan. Već pljušte optužbe da EU popušta Turskoj, koja se služi ucjenama da bi dobila što više znajući da bez nje nema rješenja migrantske krize. Timmermans je rekao da EU neće popuštati Turskoj. Kada je riječ o viznoj liberalizaciji, koja je obećana Turskoj, Timmermans je rekao da će se ubrzati postupci, ali da će Turska svejedno morati ispuniti sve uvjete.

Što se tiče nastavka pristupnih pregovora, Komisija priprema dokumente za otvaranje pet pregovaračkih poglavlja pregovora, ali to ne znači da će ona biti i otvorena. Timmermans je rekao da tu nema automatizma i da će Komisija inzistirati na tome da Turska mora ispuniti sva mjerila za otvaranje poglavlja prije nego što ona doista budu otvorena.

Related Posts