[vc_row][vc_column width=”1/3″]Kompanija za trgovanje plinom MET International AG planira iduće godine povećati obujam trgovanja ukapljenim prirodnim plinom (LNG) u Europi za 50 do 100 posto, najavio je njezin izvršni direktor Gyorgy Vargha.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]MET International AG (METI) osnovan je 2010. godine u Švicarskoj kao podružnica za trgovanje prirodnim plinom krovne mađarske MET Grupe, čije aktivnosti uključuju poslovanje s plinom, naftom te proizvodnjom energije u više zemalja, uključujući Mađarsku, Hrvatsku, Rumunjsku, Slovačku, Švicarsku i Veliku Britaniju.[/vc_column][/vc_row]

U kolovozu grupa je izvijestila da je osnovala podružnice i u Italiji i Bugarskoj.

Ove je godine METI-jev prosječni mjesečni obujam trgovine plinom iznosio nekih 60 tisuća tona, što odgovara zapremnini jednog tankera za isporuku ukapljenog plina. Iduće godine planiraju povećati mjesečni obujam na ekvivalent jednog i pol do dva tankera.

“Ukapljeni prirodni plin čini oko 25 posto naših fizičkih isporuka plina ali još uvijek manje od pet posto ukupnog obujma naše trgovine plinom”, kazao je izvršni direktor METI-ja u utorak u razgovoru za Reuters putem elektroničke pošte.

“Želimo zadržati taj omjer uz znatno povećanje obujma u obje stavke”, dodaje Varga. MET očekuje i dodatno povećanje obujma trgovine plinom koji se isporučuje plinovodima s obzirom na planirano daljnje učvršćivanje pozicije na postojećim tržištima, pripomenuo je.

Gospodarstva većine zemalja središnje Europe, uključujući Mađarsku, snažno se oslanjaju na prirodni plin koji kupuju od ruskog Gazproma. Mađarska trenutno pregovara s Rusijom o eventualnom produljenju ugovora o dugoročnoj opskrbi plinom i nakon 2021. godine.

Opskrba istočne Europe prirodnim plinom važna je točka natjecanja između trenutno dominantne Rusije koja isporučuje plin cjevovodima i SAD-a, fokusiranog na povećanje LNG potencijala u regiji putem terminala na obali, piše Reuters. Poljska i Litva u međuvremenu su izgradile terminale za ukapljeni plin te mogu pristupiti novim izvorima prirodnog plina. Hrvatska planira izgraditi LNG terminal na otoku Krku do sredine 2019. godine.

MET po Varghinim riječima planira ući na poljsko tržište no regulatorno okruženje predstavlja teškoće, kazao je, ne ulazeći u detalje. Od otvaranja terminala 2016. godine u Poljsku je isporučen ukapljeni plin iz Norveške, SAD-a i Katara. “LNG ima ulogu u regiji, iako potražnja u regiji u cjelini baš i nije visoka”, kazao je Vargha.

Related Posts