Home Ekonomija Mediji o raširenoj praksi podmićivanja u Ericssonu

Mediji o raširenoj praksi podmićivanja u Ericssonu

by Petra Rajković

Bivši direktori švedskog proizvođača telekomunikacijske opreme Ericssona tvrde da je ta kompanija plaćala desetke milijuna dolara mita u razdoblju od 1998. do 2001. godine, izvijestili su u srijedu švedski mediji.

Bivši direktor Liss-Olof Nenzell dostavio je američkim financijskim regulatorima dokumente koji ukazuju na navodno podmićivanje, izvijestili su dnevnik Dagens Nyheter i švedski javni radio SR.

“Iz sjedišta kompanije u Stockholmu upućivani su preko Zuericha ogromni iznosi tajnim primateljima širom svijeta”, piše Dagens Nyheter, sugerirajući da je Nenzell igrao središnju ulogu u tim aktivnostima.

Najveći iznosi uključuju po izvješću lista 1,4 milijarde švedskih kruna (140 milijuna eura), uplaćene na bankovne račune u Maleziji, te 763 milijuna kruna doznačenih na račune u Poljskoj, preko britanske porezne oaze Jersey.

SR pak navodi da je novac uplaćivan političarima i višim državnim službenicima u Kostarici, uključujući nekadašnjeg predsjednika Miguela Angela Rodrigueza, “u vrijeme kada se Ericsson natjecao za veliki državni ugovor na području telekomunikacija”.

Dodaju i da raspolažu svjedočenjima “nekoliko bivših vodećih direktora” koji su pod uvjetom da ostanu anonimni “ispričali kako su odgovorni za aktivnu korupciju u pribavljanju ugovora u velikom broju zemalja”.

Navodi o uvriježenoj praksi podmićivanja u Ericssonu cirkuliraju u švedskim medijima još od 2010. godine ali su iz kompanije uporno opovrgavali bilo kakve nepravilnosti.

U srijedu su iz Ericssona prema navodima u Dagens Nyheteru ustvrdili da nikada nisu pronašli “nikakve dokaze o navodnom plaćanju mita”.

U lipnju su iz švedske kompanije izvijestili da je protiv njih pokrenuta istraga, između ostalog i u SAD-u, a švedski mediji pisali su da je riječ o slučaju navodne korupcije u Kini i u Grčkoj.

Ericsson je u listopadu upozorio da neće ispuniti očekivanja analitičara u pogledu poslovnih rezultata da bi potom u poslovnom izvješću objavili da su treće tromjesečje zaključili s neto gubitkom od 233 milijuna kruna zbog slabijih ulaganja operatera u mobilne mreže.

(Agencije)

Related Posts