[vc_row][vc_column width=”1/3″]Britanska premijerka Theresa May u ponedjeljak je doživjela napade sa svih strana zbog svoje strategije za izlazak iz Europske unije i čini se sve izglednijim da njezin plan neće proći u britanskom parlamentu te da zemlju očekuje potencijalno kaotični razlaz s Unijom bez sporazuma.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Manje od pet mjeseci prije izlaska iz EU-a 29. ožujka, pregovarači još nisu postigli dogovor oko zaštitnog mehanizma za granicu na irskom otoku koji bi trebao spriječiti ponovnu uspostavu fizičke granice. Mayin kompromisni plan, koji predviđa uske trgovinske veze s EU-om nakon Brexita, naišao je na otpor zagovornika ‘tvrdog’ izlaska iz EU-a, proeuropljana i sjevernoirske stranke koja podržava njezinu vladu te čak nekih njezinih ministara.[/vc_column][/vc_row]
“Mislim da je to najgore rješenje”, rekla je bivša ministrica obrazovanja Justine Greening za BBC radio, smatrajući kako nema nikakva izgleda da Mayin plan prođe u parlamentu. “Ostavlja nas s manje utjecaja, manje kontrole nad pravilima koja moramo poštivati”, dodala je Greening, koja je podržavala ostanak u EU na referendumu 2016.
Osim zagovornika ‘tvrdog’ Brexita, May napadaju i proeuropljani. Jo Johnson, mlađi brat vodećeg zagovornika Brexita i bivšeg ministra vanjskih poslova Borisa Johnsona, u petak je podnio ostavku na dužnost u vladi, tražeći da se organizira novi referendum kako bi se zaustavilo njezin plan za Brexit.
Britanski ministar za zaštitu okoliša Michael Gove, istaknuti zagovornik Brexita, stao je, međutim, u obranu Mayinih nastojanja da postigne kompromis, kazavši za BBC TV: “Premijerka nastoji postići najbolji mogući dogovor za Britaniju.”
Glavni europski pregovarač za Brexit rekao je u ponedjeljak u Bruxellesu ministrima 27 država članica da čeka znak od May da je osigurala dovoljno glasova za prolazak sporazuma o razdruživanju u britanskom parlamentu.
Ako ga ne dobije do srijede, poseban summit u studenome na kojem bi trebao biti potvrđen sporazum o razlazu neće se dogoditi, kazali su europski izvori. Potencijalni summit mogao bi se održati 24. i 25. studenoga, ako dođe do pomaka. Ako sporazum o razdruživanju ne prođe u britanskom parlamentu, Britaniju očekuje kaotični Brexit bez sporazuma, pad Mayine vlade, novi izbori ili novi referendum. Zagovornici ‘tvrdog’ Brexita smatraju da bi izlazak iz EU-a bez sporazuma kratkoročno bio štetan, ali da bi dugoročno bio bolji od poštivanja EU pravila još desetljećima.