Home Energetika LNG terminal na Krku od strateške važnosti

LNG terminal na Krku od strateške važnosti

by Nikola Pusonjic

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić i posebna izaslanica i koordinatorica za međunarodna energetska pitanja američkog State Departmenta Sue Saarnio u ponedjeljak su ocijenile da je projekt LNG terminala na otoku Krku od strateške važnosti.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Kako su izvijestili iz Ministarstva, Dalić i Saarnio su na sastanku razgovarale o međunarodnom položaju Republike Hrvatske u kontekstu hrvatske i europske energetske sigurnosti, pri čemu je poseban naglasak stavljen na projekt LNG terminala na otoku Krku, a obje strane su se složile kako je riječ o strateškom projektu Republike Hrvatske, kao i cijele Europe.

Pritom, Dalić je potvrdila odlučnost da se nastavi s izgradnjom terminala koji će “značajno doprinijeti diversifikaciji dobavnih pravaca i povećanju sigurnosti opskrbe Europe plinom, ali i omogućiti djelotvorniju integraciju ključnih infrastrukturnih projekata u ovom području”.[/vc_column][/vc_row] U vezi s tim najavila je i skoro donošenje posebnog zakona koji će olakšati i objediniti sve procese vezane za LNG terminal.

Sugovornice su se usuglasile da će Hrvatska kroz taj projekt osigurati posebno mjesto na energetskoj karti Europe, čime bi postala energetsko čvorište Europske unije, zaključuje se u priopćenju.

Inače, Vlada je početkom veljače projekt LNG terminala na otoku Krku proglasila strateškim investicijskim projektom u svim fazama razvoja i realizacije, što znači u obje planirane faze – i plutajućeg i kopnenog terminala.

EU sporazumom o dodjeli bespovratnih sredstava za izgradnju LNG-terminala, koji je potpisan u prosincu prošle godine, za taj projekt Hrvatskoj je dodijeljeno iz EU-a više od 101 milijun eura.

“Nalazimo se u jednom kritičnom trenutku. Potrebno je osnažiti energetsku sigurnost Europe diverzifikacijom opskrbe i dobavnih pravaca (…) SAD na LNG terminal gleda kao na jedan od prioritetnih projekata”, kazala je Saarnio.

“Ta je projekt važan za zemlju, za regiju i Europu”, istaknula je američka dužnosnica. Također je dodala da je u Zagreb stigla s tehničkim timom te da nastoji utvrditi kako pomoći Hrvatskoj oko LNG-a “na bilo koji način”.

“Vrlo smo sretni i zbog vijesti koje dolaze iz Europske unije, tj. obećanjem Europske komisije da će financijski poduprijeti ovaj projekt. To je obećavajuća vijest i sve se kreće u pravom smjeru. LNG projekt je dobio jedan podstrek”, izjavila je Saarnio na briefingu s novinarima.

“Infrastrukturni projekti su ključni za otvorena i pristupačna energetska tržišta koja zagovaramo u SAD. Što se energetike tiče, moramo gledati na dugi rok (…) energetika je usko povezana s prosperitetom i gospodarskim rastom”, ocijenila je Saarnio.

Osvrnula se i na Sjeverni tok 2, plinovod čiju izgradnju snažno “gura” Njemačka a protive mu se većima članica Unije, te kazala da se radi o projektu koji stvara razdor u Europskoj uniji.

“Mislim da se radi o projektu koji se poput klina zabio u Europu i podijelio je, što je možda i namjera. Razne zemlje u EU na to gledaju različito, poput nordijski i baltičkih zemalja koje su vrlo zabrinute zbog tog projekta (…) očito postoji razilaženje u Europi”, kazala je i dodala da SAD zagovara diversifikaciju dobavnih pravaca.

Izrazila je čuđenje politikom Bruxellesa koji opetovano zagovara energetsku neovisnost, a istovremeno energetska ovisnost EU-a o Rusiji iznosi oko 70 posto.

Poljska, baltičke zemlje i ostale članice Europske unije već dugo tvrde da je ovaj plinovod u suprotnosti s europskim energetskim ciljevima, koji su osmišljeni tako da diversificiraju opskrbu energijom, smanje ovisnost od Rusije i ostanu pri transportu plina kroz postojeće plinovode u Ukrajini.

Američki državni tajnik Rex Tillerson tijekom nedavnog službenog posjeta Poljskoj kazao je da je “taj plinovod prijetnja za cjelokupnu sigurnost i stabilnost Europe u području energetske politike i dio je ruskog plana politiziranja opskrbe energijom”. (Agencije)

Related Posts