Home Energetika Kvarner postaje važno energetsko čvorište Hrvatske, regije i Europske unije

Kvarner postaje važno energetsko čvorište Hrvatske, regije i Europske unije

by Energypress.net

Konferencija Novog lista

Konferencija „Kvarner 2030. Energetsko čvorište Europske unije“, održana u Opatiji u organizaciji Novog lista, okupila je stručnjake koji su raspravljali o energetskim projektima Kvarnera i globalnim energetskim trendovima. Fokus je bio na ulozi Kvarnera kao ključnog energetskog čvorišta, sigurnosti opskrbe i tranziciji prema održivim izvorima energije.

Slavica Bakić, v.d. glavne urednice Novog lista, istaknula je značaj trenutka kada Hrvatska pretvara energetsku budućnost u konkretne projekte, poput povećanja kapaciteta LNG terminala na Krku i jačanja elektroenergetske mreže. Ovi projekti, uz investicije u plinovode, vodik i obnovljive izvore, učvršćuju Kvarner kao regionalno energetsko središte, osiguravajući stabilnu opskrbu, nova radna mjesta i gospodarsku konkurentnost.

Državni tajnik Vedran Špehar naglasio je sigurnost opskrbe kao ključni cilj, uz učinkovitost i smanjenje emisija. LNG terminal na Krku već je strateška točka za diverzifikaciju plinske opskrbe, a daljnja ulaganja pozicioniraju Kvarner kao moderno energetsko čvorište EU. Špehar je najavio obnovu elektroenergetske mreže HOPS-a kako bi se omogućila integracija obnovljivih izvora, te istaknuo potrebu za stabilnim izvorima energije u Istri nakon gašenja TE Plomin.

Panel rasprava, koju je vodio Mislav Togonal, dotaknula se utjecaja američkih carina na tržište energenata. Slaven Rajman (PPD) objasnio je da EU upija 50% američkog izvoza LNG-a, što ograničava carinske mjere na energente. Pad cijena nafte i plina, uz očekivanu recesiju, dodatno pritišće tržište. Hrvoje Matković (Ina) istaknuo je da modernizacija Rafinerije Rijeka, vrijedna 700 milijuna eura, povećava konkurentnost pretvaranjem lož ulja u dizel. Robert Bošnjak (Plinacro) govorio je o proširenju plinovoda za Sloveniju, Mađarsku i potencijalno Ukrajinu, uz pripremu za transport vodika.

Lado Kranjčević, dekan Tehničkog fakulteta u Rijeci, naglasio je nepovratnost zelene tranzicije, unatoč američkom fokusu na fosilna goriva. Projekti poput Doline vodika Sjevernog Jadrana i proizvodnje vodika na Kvarneru ukazuju na predanost dekarbonizaciji. Špehar je najavio zakonsku regulaciju energetskih zajednica kako bi se olakšala lokalna proizvodnja i potrošnja energije.

Zaključno, Kvarner se pozicionira kao energetsko čvorište kroz ulaganja u infrastrukturu, obnovljive izvore i tehnologije poput vodika, uz očuvanje uloge fosilnih goriva u prijelaznom razdoblju. Sigurnost opskrbe, održivost i tehnološka inovacija ključni su za budućnost regije, donosi Novi list.

Related Posts