Kuvajt povećao izvoz diezela u EU za pet puta

Bloomberg

Kuvajt ove godine planira znatno povećati izvoz dizela i zrakoplovnog goriva u Europu, čime bi kontinent kompenzirao pad dotoka iz Rusije, izvijestio je jučer Bloomberg, a prenosi SEEbiz.

“Ova bliskoistočna zemlja očekuje peterostruko povećanje isporuka dizelskog goriva u Europu od 2022., na 2,5 milijuna tona ili oko 50.000 barela dnevno.” Također planira udvostručiti prodaju zrakoplovnog goriva na gotovo pet milijuna tona”, objavila je američka agencija pozivajući se na neimenovani dobro obaviješteni izvor.

Europska unija suočena je s potencijalnom nestašicom goriva zbog zabrane uvoza naftnih derivata iz Rusije, koja bi trebala stupiti na snagu 5. veljače, zbog invazije na Ukrajinu.

Cijene dizela mogle bi doseći 200 dolara po barelu u ovom tromjesečju jer bi sankcije mogle uzrokovati globalnu nestašicu, procjenjuje Bank of America, prenosi Bloomberg. Procjenjuje se da je krajem prošle godine EU od Rusije kupovala gotovo 1,3 milijuna barela naftnih derivata dnevno, od čega je približno polovica bila dizel.

Posljednjih godina Kuvajt je uložio desetke milijardi dolara u modernizaciju i izgradnju novih rafinerija. Najznačajnija investicija je izgradnja Al-Zur, jedne od najvećih rafinerija nafte na svijetu, s kapacitetom prerade 615.000 barela sirove nafte dnevno. Krajem prošle godine ova je rafinerija ostvarila prvi izvoz dizela i mlaznog goriva, podsjeća američka agencija.

Prema Bloombergu, prva od tri linije rafinerije Al Zur je stabilna i prerađuje više od 205.000 barela nafte dnevno. Druga linija trebala bi biti puštena u rad sredinom veljače, a treća do travnja. Tako će ukupni kapacitet prerade u Kuvajtu porasti na oko 1,5 milijuna barela dnevno nakon što tvornica bude potpuno operativna, procjenjuje američka agencija.

Također, očekuje se da će drugi bliskoistočni proizvođači nafte, poput Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata, povećati izvoz goriva u Europu 2023. godine.

Bloomberg izvještava, pozivajući se na izvor, da planovi Kuvajtske nacionalne naftne kompanije Kuwait Petroleum Corporation (KPC) za mlazno gorivo isključuju bilo kakvu prodaju na spot tržištu, što znači da bi stvarne isporuke Europi mogle iznositi više od pet milijuna tona, prenio je SEEbiz.

You may also like