Problem Sutorine “pokušaj je stvaranja teritorijalnog spora za zaustavljanja integracija u euroatlanske institucije, kao što je NATO”, upozorio je Turner, piše crnogorski list. Kongresnik Turner predsjedavajući je Parlamentarne skupštine NATO-a i zagovornik ulaska Crne Gore u NATO. Turner je bio gradonačelnik Daytona kada su tome gradu 1995. bivši predsjednici Hrvatske Franjo Tuđman, BiH Alija Izetbegović i Srbije Slobodan Milošević dogovorili Daytonski sporazum kojim je okončan rat u BiH i uspostavljen današnji ustroj te zemlje.
Crnogorski dužnosnici tvrde da je Daytonskim sporazumom i mišljenjem Badinterove komisije Sutorina teritorij Crne Gore. Bosanskohercegovački stručnjaci osporavaju takvo mišljenje. Teritorij Sutorine uz morsku obalu Crne Gore koji vodi k Prevlaci obuhvaća područje od osamdesetak četvornih kilometara bio je u u sastavu BiH, ali je Kraljevina Jugoslavija to područje pripojila bokokotarskom srezu.
Arbitražna komisija u okviru Mirovne konferencije o Jugoslaviji, poznatija kao Badinterova komisija, prema njezinu predsjedniku francuskom pravniku Robertu Badinteru, bila je arbitražna komisija koju je Vijeće ministara tadašnje Europske ekonomske zajednice 1991. zadužilo za rješavanje spornih pravnih pitanja u cilju mirnog rješenja krize u bivšoj Jugoslaviji. Prijedlog ugovora o državnoj granici između BiH i Crne Gore utvrdilo je Vijeće ministara BiH u studenome 2014., nakon postupka razgraničenja koji je počeo 2008. godine. Zastupnik SDP-a Denis Bećirović podnio je rezoluciju kojom traži da Parlament BiH ocijeni neprihvatljivim ugovor o granici s Crnom Gorom navodeći da Sutorina pripada BiH. Predstavnički dom BiH tek treba glasati o toj rezoluciji.