Kremlj nije niti potvrdio, niti demantirao, mogućnost kopnenog udara

Kremlj nije prokomentirao vijest televizije CNN-a o tome da Ruska Federacija priprema kopnenu operaciju u Siriji. Ruski stručnjaci, međutim, uglas tvrde da Moskva neće dopustiti dublje uvlačenje u taj konflikt i da će se ograničiti napadima iz zraka.

Kremlj nije prokomentirao vijest zapadnih medija o prebacivanju artiljerijskih sistema ruske proizvodnje iz Latakije u unutarnjost Sirije.„CNN je mogao nešto i pobrkati. Oni miješaju Putina i Jeljcina”, rekao je novinarima u utorak 6. listopada glasnogovornik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov. Nekoliko dana ranije (30. rujna) šef kabineta predsjednika Rusije Sergej Ivanov izjavio je da Rusija namjerava u Siriji primjenjivati isključivo avijaciju, u skladu s molbom sirijskog predsjednika Bašara Asada.

Stručnjak Ruskog savjeta za međunarodna pitanja Nikita Mendkovič izjavio je za RBTH da u ovom trenutku Rusija ne razmatra mogućnost sprovođenja kopnene operacije u Siriji, jer sadašnja razina zadataka u regiji to ne zahtijeva. „Rusiji je cilj smanjiti opasnost od ’Islamske Države’ pružanjem podrške vojnim naporima legitimnih vlasti Sirije. Kako je pokazalo iskustvo prvih dana operacije, primjena avijacije omogućila je da se postigne značajan taktički uspjeh i da se stabilizira linija fronta poslije ljetne krize”, objasnio je Nikita Mendkovič.

Povodom vijesti CNN-a stručnjak je istaknuo: „To je vjerojatno naoružanje koje je isporučeno sirijskoj vojsci u sklopu vojnih ugovora. To je sirijska, a ne naša artiljerija”. Vladimir Hrustaljov, stručnjak organizacije Lifeboat Foundation, rekao je da količina naoružanja i vojne tehnike koju spominje američka televizija ne prelazi okvire redovnih partija oružja koje se redovno isporučuje Asadu. „Tamo se već nalaze ruske kopnene snage. Riječ je o kontingentu ljudstva i sredstava koji osiguravaju funkcioniranje zrakoplovne baze”, objasnio je. „Što se tiče perspektiva kopnene operacije, o tome nema čvrstih dokaza”. Orijentalist Leonid Isajev, predavač sveučilišta „Visoka škola ekonomije”, rekao je za RBTH da „Islamsku Državu” nije moguće pobijediti bez kopnene operacije. „Podrška iz zraka pomaže regularnoj sirijskoj vojsci da zadrži teritorij koji već kontrolira. Prethodnih godina je sirijska vojska imala velike gubitke i sada nije dovoljno snažna za neki veći rezultat. Da bi se postiglo više potrebno je poslati kopnene trupe u Siriju”, naglasio je ruski stučnjak.

Međutim, po mišljenju Leonida Isajeva, Rusija nema dovoljno resursa za kopnenu operaciju. „Štoviše, mi tako možemo nanijeti štetu Asadu, jer što je veće naše prisustvo u Siriji, jača je i reakcija Zapada, Saudijske Arabije i Turske”, dodao je. Glavni razlog, po mišljenju Leonida Isajeva, ipak je u tome što Kremlj ne želi ponavljati greške SSSR-a: „Treba očekivati da će Rusija u određenom trenutku okončati zračnu operaciju i neće dopustiti da još dublje bude uvučena u sirijski konflikt”. Vasilij Belozjorov, supredsjednik Asocijacije vojnih politikologa, naglasio je u razgovoru s dopisnikom RBTH” da je „razina prisustva ruskih trupa u sirijskom zračnom prostoru takva da se ’Islamskoj Državi’ nanosi velika šteta, i to je dovoljno”

You may also like

0 comments