Kraj drame u SDP-u, Bernardić mora otići?

SDP od svog osnutka nikad nije bio u lošijem stanju. Unutarstranački izbori koji se upravo održavaju u najvećoj oporbenoj parlamentarnoj stranci i gubitak povjerenja u vodstvo predsjednika dovelo je do izražene pobune dijela vodstva protiv predsjednika te stranke Davora Bernardića od kojeg traže odlazak.
Govorilo se kako su njegov odlazak htjeli učiniti što lakšim pa mu čak srediti i fotelju eurozastupnika, međutim Bernardić nije htio pristati na podmićivanja i ucjene, uvjeren kako ga članstvo na terenu podržava. No navodno je u SDP-u nedavno došlo do preokreta. O odlasku Bernardića više se ne govori. Svi su postali svjesni da je voda došla do grla i sukobljene strane su se dogovorile: Davor Bernardić mora otići.

Piše: Marijan Opačak

Jedini prijepor kojeg sad sukobljene strane u SDP-u pokušavaju izgladiti je taj hoće li stranka nakon odlaska Bernardića ići na unutarstranačke izbore za sva tijela ili će netko voditi stranku do izbora. Međutim, s obzirom na to da bi taj netko bio SDP-ov senator i osoba po nekima još gorih osobina od njega, Zlatko Komadina, čini se kako do dogovora neće lako doći.

Izgleda kako je vodstvo stranke, do sad lojalno Bernardiću, shvatilo kako su izgubili bitku i sada samo spašavaju vlastite pozicije. Nakon što su pisma slala i potpisala vodstva dva najveća grada u kojima je SDP na vlasti, zatim više od pola ostalih gradskih organizacija, skupa s 21 saborskim zastupnikom, izgleda kako Bernardić stvarno više nema šanse održati se na čelu SDP-a.

Ako bi Bernardić i posegnuo za drastičnim mjerama, poput one koje je nedavno u medijima predložio politički tajnik SDP-a Davorko Vidović, poput izbacivanja iz stranke, to bi bio kraj SDP-a. Naime, s prethodno spomenutim 21 saborskim zastupnikom i njih još nekolicinom koji se lome na koju će stranu otići te trojicom nezavisnih (Zdravko Ronko, Mirando Mrsić i Tomislav Žagar) SDP bi ostao na eventualno sedam saborskih zastupnika, ako i toliko. Novi vođa odbjegle ili izbačene skupine zastupnika postao bi i novi vođa saborske oporbe, a Bernardić i njegov ostatak ostataka socijaldemokrata završio bi u bespućima povijesne zbiljnosti.

S obzirom na to kako nikome nije u interesu da se Partija raspadne, sigurno je kako će doći do kompromisa oko tranzicije među sukobljenim stranama. Kako je Komadina kompromitiran podrškom Bernardiću i nedavnim odbijanjem pučista za njegovom smjenom, vjerojatnije je kako će na kraju gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel preuzeti vođenje SDP-a do nove konvencije koja će ponovno birati sva tijela Partije. Mnogi smatraju kako bi takvo rješenje za SDP bilo bi i najbolje. Tako bi obje strane na stranačkim izborima potvrdile svoj legitimitet za vođenje SDP-a.

Novi unutarstranački izbori prilika su i Zoranu Milanoviću da se vrati u političku arenu. Iako je nekoliko puta u medijima rekao kako nema namjeru vraćati se u politiku, bolji poznanici lika i djela bivšeg premijera Hrvatske i predsjednika SDP-a kažu kako on zna biti nepredvidiv i da bi se, ako prepozna kako bi novo vodstvo SDP-a krenulo nekim drugim putem od ovog sadašnjeg, mogao ponovno aktivirati. Milanoviću bi aktivacija i ulazak u neko od stranačkih tijela svakako koristilo, s obzirom na to da je uvijek imao ambicije kandidirati se za predsjednika države.

Kako Hrvatska sada ulazi u trogodišnje izborno razdoblje u kojem ćemo na izborima birati hrvatske poslanike u Europarlament, predsjednika Republike, a zatim i zastupnike u Hrvatskom saboru, vrijeme je luksuz kojeg SDP nema, donosi Direktno.hr.

You may also like

0 comments