Koruptivna tvrtka gradi termoelektranu u susjedstvu?

Poslovni dnevnik
Nakon što je konzorcij u kojem je tvrtka Blaža Đukanovića, sina predsjednika Crne Gore, dao najbolju ponudu za ekološku obnovu termoelektrane Pljevlja, ne prestaju reakcije u Crnoj Gori.

Taj konzorcij vodi kineska državna kompanija Dongfang Electric Corporation, iz pokrajine Sečuan, a u njemu sudjeluju i Bemax iz Podgorice, BB Solar u suvlasništvu Blaža Đukanovića i tvrtka Permonte. Njihova ponuda Elektroprivredi Crne Gore, vlasniku termoelektrane, bila je nevjerojatno dobra, iznosila je 54,427.700 eura (s uračunatim PDV-om), što je daleko niže od ponuda preostala dva sudionika natječaja i čak manje od procijenjene vrijednosti nabave.

Ponudu vrijednu 72,539.500 eura poslao je njemačko-slovenski konzorcij Hamon-Rudis, a treću i najskuplju ponudu dostavila je kineska grupa Shangai Electric i ona iznosi 97,922.683 eura. Odmah nakon objave pristiglih ponuda, njemačko-slovenski konzorcij zbog razlike u cijeni zatražio je da se provjeri jesu li svi ispunili tehničke uvjete propisane natječajnom dokumentacijom, jer razlika između ponuda je i do 43 milijuna eura.

“Komisija EPCG-a će nakon razmatranja ponuda detaljnim uvidom utvrditi njihovu ispravnost i pristupiti ocjeni, pregledu i vrednovanju”, odgovorili su iz kabineta Dragice Sekulić, ministrice ekonomije, na pitanje Vijesti kako je moguća tolika razlika u cijenama ponuđača. Daleko ozbiljnije sumnje, međutim, dolaze iz Kine. DEC International, kineska kompanija čije je puno ime Dongfang Electric International Corporation, našao se na udaru glavne kineske antikorupcijske agencije još 2015. godine, kada je javno kritizirala šest velikih državnih kompanija nakon što su inspekcije otkrile korupciju i kaznilee kršenje propisa.

Među prozvanima je bio i Dongfang Electric Corporation. Ta kompanija je, prema službenim podacima iz registra u koji su Vijesti imale uvid, krajnji vlasnik tvrtke Dongfang Electric International Corporation. “Neki čelnici kompanije Dongfang Electric Corporation, uglavnom oni zaduženi za nabavu materijala, primali su mito od dobavljača”, objavila je kineska državna agencija Sinhua 17. lipnja 2015.

Središnja komisija za disciplinsku inspekciju Komunističke partije Kine (CCDI) prozvala je tada kompanije: China National Nuclear Corporation, China Nuclear Engineering Corporation, Dongfang Electric Corporation, China Electronics Technology Group Corporation, China Electronics Corporation i China General Technology Group. “Svih šest kompanija ima rupe u upravljanju što vodi do gubitka državne imovine, posebno u inozemstvu”, priopćila je CCDI. Sinhua je tada objavila da su “trgovačko podmićivanje i nepotizam, također, često viđeni”.

Dongfang Electric International Corporation ima i strateški ugovor o suradnji s ruskom državnom energetskom kompanijom RAO koja se zanimala za privatizaciju TE Pljevlja. Pogoni Dongfanga, jedna od vodećih kineskih državnih kompanija za energetiku i energetske tehnologije, čine trećinu ukupne kineske proizvodnje u termoelektranama, te 40 posto proizvodnje u hidroelektranama.

Američko Ministarstvo pravde 2012. godine objavilo je da su voditelji kalifornijske kompanije Control Components (CCI), bračni par Stuart i Hong Carson, priznali koruptivne isplate u Kini i brojnim drugim zemljama. Bračni par je omogućio da CCI plati oko 5,3 milijuna dolara stranim menadžerima u devet državnih kompanija, uključujući šest kineskih, među kojima je i Dongfang Electric Corporation, da bi osigurali poslove za svoj CCI. Kompanija je priznala korupciju u 36 zemalja, uključujući Kinu i platila 18,2 milijuna dolara kazne, piše Poslovni dnevnik

You may also like

0 comments