Home TribinaAnalize Konsolidacija energetskog diva, jesu li nužni strateški partneri

Konsolidacija energetskog diva, jesu li nužni strateški partneri

by Ivan Brodić

Analiza najavljenog ulaska u vlasničku strukturu

Britanski naftni div BP našao se pod povećalom zbog spekulacija o potencijalnom preuzimanju, dok energetski sektor prolazi kroz val konsolidacija. S godišnjom skupštinom održanom u četvrtak, BP pokušava riješiti krizu identiteta uz strateški zaokret koji izaziva podijeljene reakcije analitičara i ulagača. Hoće li tvrtka postati plijen većih igrača poput Shella, Exxon Mobila ili Chevrona, ili će uspjeti samostalno povratiti stabilnost?

BP je u veljači najavio značajnu promjenu strategije, smanjujući ulaganja u obnovljive izvore energije i fokusirajući se na osnovnu djelatnost – naftu i plin. Ova odluka, koju je izvršni direktor Murray Auchincloss opisao kao privlačenje “značajnog interesa” za imovinu tvrtke, odgovor je na dugogodišnji pad cijene dionica i slabiji učinak u odnosu na konkurente. Vrijednost tvrtke procjenjuje se na 54,75 milijardi funti, što je čini atraktivnom metom za akvizicije, no postavlja se pitanje jesu li potencijalni kupci spremni za tako veliki zalogaj.

Spekulacije o preuzimanju nisu nove. Najčešće se spominje Shell, britanski rival koji bi, prema analitičarima, mogao težiti spajanju kako bi ojačao poziciju na tržištu. Međutim, Maurizio Carulli iz Quilter Cheviota upozorava da bi takav potez izazvao zabrinutost regulatora zbog narušavanja tržišnog natjecanja. Uz to, Shell pod vodstvom Wael Sawana inzistira na kapitalnoj disciplini, što preuzimanje BP-a čini manje vjerojatnim. Carulli također ističe Chevron kao potencijalnog kandidata, posebice ako propadne njegov pokušaj kupnje Hessa za 53 milijarde dolara, koji je trenutačno pod pravnim pitanjima.

Energetski sektor doživljava konsolidacijski val. Exxon Mobil je lani kupio Pioneer Natural Resources za 60 milijardi dolara, dok se Chevron bori za Hess. Slične glasine kruže i u rudarskom sektoru, gdje se spominju Rio Tinto i Glencore. Ovaj trend, prema Carulliju, odražava strategiju tvrtki da radije kupuju nego grade novo, posebice u uvjetima neizvjesnosti oko budućnosti fosilnih goriva.

Allen Good iz Morningstara smatra da naftna industrija, unatoč “egzistencijalnoj krizi”, ima još desetljeća ispred sebe. On ne isključuje mogućnost spajanja BP-a i Shella, ali ga ne vidi kao kratkoročno izglednog. Umjesto akvizicije, Good sugerira da bi spajanje dva britanska diva moglo biti prirodniji put, iako složen zbog regulatornih i financijskih izazova.

BP-ova promjena strategije izazvala je podijeljene reakcije. Dok Auchincloss tvrdi da je potez privukao interes ulagača, dio analitičara sumnja u dugoročnu održivost fokusiranja na fosilna goriva u doba tranzicije prema zelenoj energiji. Pad cijene dionica dodatno povećava pritisak, čineći BP ranjivim za preuzimanje. No, pitanje je jesu li Shell, Exxon ili Chevron spremni riskirati ogroman kapital i potencijalne regulatorne prepreke.

Zaključno, BP stoji na raskrižju. Strateški zaokret prema nafti i plinu može mu kupiti vrijeme, ali spekulacije o preuzimanju ne jenjavaju. Iako konsolidacija u sektoru sugerira da je takav ishod moguć, regulatorni i strateški izazovi ukazuju da BP-ova budućnost ostaje neizvjesna. Hoće li tvrtka zadržati samostalnost ili postati dio većeg energetskog konglomerata, pokazat će vrijeme

Related Posts