Analiza OECD-a
Globalna ograničenja izvoza ključnih sirovina više su nego upeterostručena u proteklih deset godina, što bi moglo ugroziti nastojanja vlada da smanje emisiju ugljika, upozorila je u utorak Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD)
Cijene brojnih ključnih sirovina dosegnule su rekordne razine budući da proizvodnja ne uspijeva držati korak s potražnjom koju su potaknuli planovi o zelenoj tranziciji, istaknuo je OECD.
Najviše je u prošlom desetljeću porasla proizvodnja litija, koja je utrostručena u odnosu na razinu u 2009. godini, a najmanje proizvodnja magnezija, za trećinu, izračunali su.
Europska potraga za plinom ugrožava afričku zelenu traziciju
Procjene pak pokazuju da je potražnja za litijem, kromom, kobaltom, arsenom, titanijem, selenom i magnezijem u 2020. bila četiri do šest puta veća nego u 2009.
Vodeći su proizvođači ključnih sirovina Kina, Rusija, Australija, Južnoafrička Republika i Zimbabve, ističu u OECD-u, upozoravajući na trend koncentracije proizvodnje.
Trgovina je još uvijek oslonjena na relativno velik broj kupaca i prodavača, što upućuje na zaključak da je opasnost značajnog zastoja u globalnoj zelenoj tranziciji, ali izvozna su ograničenja od 2009. upeterostručena, napominje OECD.
Otprilike desetina globalnog izvoza sirovina poput litija, kobalta i rijetkih minerala, potrebnih za električna vozila i obnovljivu energiju, podliježe trenutno barem jednoj mjeri ograničenja izvoza, pokazala je OECD-ova studija.
Od 2009. do 2020. najviše su novih ograničenja uveli Kina, Indija, Argentina, Rusija, Vijetnam i Kazahstan, pokazuje studija, a izvoz se uglavnom ograničava carinom, a ne limitiranjem obujma pošiljki, budući da takvu praksu zabranjuju propisi Svjetske trgovinske organizacije.
“Izazov svođenja emisija CO2 neto na nulu zahtijevat će značajno povećanje proizvodnje i međunarodne trgovine ključnim sirovinama”, upozorava u priopćenju glavni tajnik OECD-a Mathias Cormann.