Tonči Tadić za Bloomberg Adria
Hrvatska ima iznimno vidljivost u programu nuklearne fuzije unutar Europske unije (EU), iako je zemlja relativno mala. Međutim, postoji još puno prostora za veće sudjelovanje, posebno zbog nedostatka organizirane znanstvene industrije, tvrdi fizičar Tonči Tadić, koordinator hrvatske fuzijske istraživačke jedinice i projektnog tima za projekt DONES.
Projekti ITER i DONES imaju za cilj izgradnju demonstracijske elektrane temeljene na nuklearnoj fuziji snage 500 megavata. ITER se usredotočuje na postizanje stabilne fuzijske reakcije i goruće plazme, dok DONES, u kojem Hrvatska i Španjolska imaju ključnu ulogu, istražuje najpogodnije materijale za nuklearni reaktor u takvoj elektrani.
Tadić ističe da ITER malo kasni zbog problema u vođenju projekta, ali vjeruje da će se postići postavljeni ciljevi do 2035. godine. To uključuje postizanje stanja goruće plazme i samoodržive fuzijske reakcije, kao i prikupljanje dovoljno podataka o materijalima do kraja desetljeća kako bi se elektrana mogla izgraditi.
Hrvatska sudjeluje sa svojim znanstvenicima i industrijom u istraživanjima nužnim za izgradnju fuzijske elektrane. Postoje hrvatske tvrtke koje sudjeluju u projektu ITER, izvodeći neke dijelove i sudjelujući u dizajnu sustava za DONES. Među njima su tvrtke koje se bave metalnim konstrukcijama, nosivim sustavima za kablove ili cijevi za hlađenje, robotskim sustavima i sofisticiranim uslugama menadžmenta.
Tadić ističe da je potrebno organizirati zajednicu znanstvene industrije pri Hrvatskoj gospodarskoj komori kako bi se informirale i okupile hrvatske tvrtke koje žele sudjelovati. Hrvatska ima potencijal za veće sudjelovanje u projektima poput ITER-a, koji je vrijedan 15 milijardi eura.
U pogledu projekta DONES, Hrvatska je potpisala ugovor o isporuci opreme vrijedan 35 milijuna eura. Tadić naglašava da je potrebno promijeniti pristup znanstvenim projektima u Hrvatskoj kako bi se stvorila organizacija koja će trajati desetljećima i omogućiti isporuku velikih komada opreme.
Hrvatska ima mogućnost značajnijeg sudjelovanjau programu nuklearne fuzije unutar EU-a, ali to zahtijeva veću podršku i organiziranost znanstvene industrije, donosi Bloomberg Adria.