Procjena Unipera
Njemačka energetska tvrtka Uniper priopćila je u srijedu da procjenjuje hoće li zbog obustave certificiranja plinovoda Sjeverni tok 2 u Njemačkoj morati umanjiti vrijednost ulaganja u taj projekt.
Uniper, član konzorcija Sjeverni tok 2, priopćio je bi zbog eskalacije ukrajinske krize Sjeverni tok 2 “mogao biti dodatno odgođen ili trpjeti druge posljedice”.
Kompanija je već u više navrata upozoravala da će možda morati umanjiti vrijednost ulaganja u plinovod ako neće moći biti dovršen.
Na čelu je konzorcija ruski plinski div Gazprom, a u njegovom su sastavu, uz Uniper, i austrijski OMV, francuski Engie, njemačka Wintershall Dea i multinacionalna tvrtka Shell sa sjedištem. Svaka tvrtka uložila je u izgradnju plinovoda po 950 milijuna eura.
Berlin je u utorak zaustavio postupak izdavanja certifikata Sjevernom toku 2, koji bi udvostručio isporuke ruskog plina u Njemačku, nakon što je Moskva službeno priznala neovisnost dvije odmetnute regije u istočnoj Ukrajini s većinskim ruskim stanovništvom.
Kancelar Olaf Scholz obustavio je certifikaciju plinovoda vrijednog 9,5 milijardi eura, rekavši da zbog najnovijih događaja ministarstvo gospodarstva mora donijeti novu procjenu o sigurnosti opskrbe energijom.
Procjenjujemo utjecaj jučerašnje odluke na naša potraživanja prema Nord Streamu 2, uključujući potencijalne implikacije u vidu umanjenja vrijednosti, rekao je predsjednik Uprave Unipera Klaus-Dieter Maubach nakon predstavljanja poslovnih rezultata.
Uniper trenutno ne razmatra pravne korake u vezi s obustavom u nadi da će plinovod na kraju biti certificiran na temelju diplomatskog rješenja ukrajinsko-ruske krize, rekao je Maubach.
Austrijski OMV u utorak je priopćio da trenutačno ne vidi potrebe za otpisom ulaganja u Sjeverni tok 2.
Američki predsjednik Joe Biden rekao je u srijedu da uvodi sankcije operatoru plinovoda Sjevernog toka 2 koji Rusiju povezuje s Njemačkom, što je nova mjera koja je odgovor na poteze Vladimira Putina u vezi s Ukrajinom.
Ova odluka, uperena protiv jedne od najvećih geostrateških inicijativa Rusije, zemlje bogate energentima, događa se pošto je Njemačka u utorak izvijestila da zaustavlja sporni plinovod.
Taj podvodni plinovod, dug 1.230 km i vrijedan 11 milijarda dolara, dovršen je krajem 2021., ali još nije pušten u pogon, u očekivanju njemačke dozvole.
Sjedinjene Države se od početka projekta protive plinovodu koji će gospodarski i strateški oslabiti Ukrajinu i, po njihovoj ocjeni, povećati ovisnost Europske unije o ruskom plinu.