Home Geopolitika Koji su planovi Rusije za Afriku

Koji su planovi Rusije za Afriku

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Putin u Sočiju[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Ruski predsjednik Vladimir Putin otvorio je u srijedu svoj prvi veliki “rusko-afrički sastanak na vrhu” obećavši nazočnim afričkim čelnicima da će u idućih pet godina udvostručiti trgovinsku razmjenu s Afrikom.[/vc_column][/vc_row]

Pošto je gotovo sat vremena razgovarao s egipatskim kolegom Abdelom Fattahom al Sisijem, ruski predsjednik je otvorio samit u ljetovalištu Sočiju istaknuvši razvojni potencijal Afrike. Pred desetcima predsjednika država i vlada rekao je da Rusija može “u najmanju ruku udvostručiti” gospodarsku razmjenu s afričkim kontinentom u idućih pet godina, pohvalivši “brojne potencijalne partnere koji imaju jako dobre izglede za razvoj i goleme mogućnosti za rast”.

Organiziranjem prvog “rusko-afričkog sastanka na vrhu” u srijedu i u četvrtak, Moskva pokazuje svoje ambicije na kontinentu s kojeg se povukla nakon raspada Sovjetskog Saveza i gdje su Kina i zapadne zemlje u višestrukoj prednosti. U grad domaćin Olimpijskih igara 2014. stigla su 43 čelnika i više od 3.000 sudionika, među kojima velik broj afričkih dužnosnika.

Dobar dio štandova zauzimaju vojne kompanije a ruski i afrički poduzetnici tiskaju se ispred njih kako bi isprobali najnovije automatske puške koje izlaže Rosoboroneksport, ruska agencija za izvoz oružja.

[quote_box name=””]

SAD i NATO u srijedu su s oprezom pozdravili njemački prijedlog sigurnosne zone na sjeveru Sirije, čemu se Rusija usprotivila, a izaslanica Washingtona u savezu rekla je da bi europske, a ne američke snage trebale preuzeti odgovornost za nju ako se uspostavi.[/quote_box]

Druge ruske kompanije nisu bile vidljivije zastupljene. Ukupno ih je bilo dvadesetak, gotovo nijedna energetska, premda je taj sektor presudan kada je riječ o ruskoj prisutnosti u svijetu. Od afričkih zemalja štandove imaju tek Kenija, Demokratska Republika Kongo i Džibuti, zahvaljujući svojoj luci.

Predviđena su dva dana razgovora o temama koje idu od “nuklearne tehnologije u službi razvoja Afrike” do “afričkog rudnog bogatstva na korist afričkih naroda”. Putin je na plenarnoj sjednici usto obećao da će Rusija i ubuduće pomagati afričkim zemljama tako što će im otpisati dugove, istaknuvši da “ukupan iznos” već premašuje 20 milijarda dolara.

Brisanje dugova je važna točka ruske politike u Africi koja nerijetko svoje programe uvjetuje ugovorima o prodaji oružja afričkim zemljama. Summit koji će se održavati svake treće godine je to važniji što su Moskvi nakon pet godina zapadnih gospodarskih sankcija prijeko potrebni partneri i tržišta za poticanje rasta.

To je i prilika za Moskvu da nakon uspjeha u Siriji pokaže svijetu svoju moć. G. 2018. trgovinska razmjena Rusije i Afrike iznosila je 20 milijarda dolara, što je deset puta manje od Kine.

Vladimir Putin je u razgovoru za novinsku agenciju TASS pohvalio suradnju bez “političkog i drugog upletanja” u vrijeme kada neki afrički akteri, zabrinuti zbog svoje financijske ovisnosti, počinju osjećati neku vrstu umora od Kine.

Related Posts