Piše Savannah Hamilton na svome blogu
Makedonija je napravila još jedan ogroman korak prema čišćoj i zelenijoj budućnosti — i ima mnogo razloga za slavlje. Državna energetska kompanija AD ESM udružila se s njemačkom razvojnom bankom KfW — jednom od najvećih razvojnih banaka na svijetu, poznatom po financiranju ekološki prihvatljivih projekata.
Zajedno su potpisali impresivan investicijski ugovor vrijedan 55 milijuna eura, koji će dati prijeko potrebni poticaj makedonskoj industriji obnovljivih izvora energije.
Ova sredstva službeno daju zeleno svjetlo za dva velika projekta:
Solarna elektrana Bitola 2 – Ogroman solarni park snage 50-60 MW, koji će proizvoditi dovoljno čiste energije za napajanje 20.000 kućanstava godišnje, dok će emisije ugljika smanjiti za 63.000 tona godišnje.
Druga faza vjetroparka Bogdanci – Dodaju se četiri nova vjetroturbina, čime će ukupni kapacitet vjetroparka premašiti 50 MW, osiguravajući dodatnu energiju za tisuće domova.
Zašto je ovo važno?
Osim proizvodnje čišće energije i smanjenja onečišćenja (što je veliki problem u Makedoniji), ovi projekti predstavljaju značajan korak prema energetskoj neovisnosti i pomoći će zemlji da ostvari klimatske ciljeve EU-a.
Ah, i u slučaju da ste propustili – ovo partnerstvo nije novo. AD ESM i KfW prvi su kreditni sporazum potpisali još u prosincu. No, današnjim dogovorom projekti su službeno dobili zeleno svjetlo (igra riječi namjerna).
Na konferenciji za medije nakon potpisivanja, premijer Hristijan Mickoski izjavio je da su “investicije u energetiku prioritet i od velike važnosti za aktualnu vladu”. Također je dodao da “energetika više nije područje korupcije, već rada, razvoja i sigurne budućnosti”.
Za Lazu Uzunčeva, glavnog direktora AD ESM-a, ovo nije samo ekološka pobjeda – već i poslovni potez koji će pomoći Makedoniji da ostane konkurentna na europskom tržištu, koje sve više vodi računa o emisijama ugljika.
Što ovo znači dugoročno?
Dobre vijesti za makedonsko gospodarstvo, piše Hamilton na svom blogu.
Savannah je freelance novinarka s više od desetljeća međunarodnog iskustva. Sada se specijalizirala za Makedoniju i zapadni Balkan. S velikom strašću prema lokalnoj politici, donosi svjež pristup izvještavanju, čineći složene teme pristupačnima i zanimljivima za publiku svih generacija, dok istovremeno skreće pažnju na regiju koju mainstream mediji često zanemaruju.
