Klimatski aktivisti sada protiv tranzicijskog goriva

IEA
Globalni uzlet popularnosti plinovoda i terminala za ukapljeni prirodni plin stavlja energetsku industriju u koliziju s pariškim klimatskim ciljevima, prema novoj analizi ulaganja u novo omiljeno svjetsko gorivo.

Više od 200 terminala za ukapljeni prirodni plin (LNG) su ili u izgradnji ili se planiraju graditi diljem svijeta, uglavnom u Sjevernoj Americi, što predstavlja izdatak od 1.300 milijardi dolara, prema podacima regulatora. Godine 2015. velika većina zemalja svijeta obvezala se ograničiti rast globalne temperature na „znatno manje od 2 Celzijeva stupnja, odnosno, po mogućnosti, na još sigurnijih najviše 1,5 stupnja Celzija.

Da bi im to pošlo za rukom, moraju drastično smanjiti emisije stakleničkih plinova, od kojih veliki dio dolazi od izgaranja fosilnih goriva za proizvodnju energije, tumače znanstvenici. U Međuvladinom panelu o klimatskim promjenama kažu da bi najsigurniji način da se dosegne cilj o maksimalnom povećanju temperature za 1,5 Celzijeva stupnja uključivao trenutno smanjenje upotrebe fosilnih goriva, uključujući i 75-postotno smanjenje potrošnje prirodnog plina, u svim njegovim oblicima, do sredine stoljeća.

Tržište plina doživljava pak pravi procvat. Prema Međunarodnom udruženju za energiju, potrošnja plina porasla je 4,6 posto samo u 2018. godini, što predstavlja gotovo polovinu globalnog porasta energetske potražnje.

Glavni je motor tog povećanja nagli skok proizvodnje u SAD-u i neutaživa potražnja za alternativama ugljenu u Kini, tumače. Industrija i mnoge vlade tvrde da je LNG takozvano „prijelazno gorivo” između ugljena i obnovljivih izvora energije, kao što su vjetar i Sunce. Paralelno sve više zabrinjava moguća cijena plina gledano iz perspektive okoliša jer iako je plin bolji za planet nego ugljen, on ipak proizvodi veliku količinu stakleničkih plinova koji zagrijavaju našu atmosferu.

U izvješću koje je u utorak objavio Global Energy Monitor navodi se da bi aktualni razmjeri širenja LNG-a diljem svijeta mogli u konačnici značajnije pridonijeti globalnog zagrijavanja od širenja elektrana na ugljen. Razlog je količina metana koji LNG proizvodi prilikom vađenja i transporta. Metan je, kao staklenički plin, više od 80 puta jači u kratkoročnom razdoblju od ugljičnog dioksida.

“Popularnost LNG-a raste nevjerojatno naglo, baš u trenutku kada su istraživanja počela pokazivati da je metan puno negativniji faktor no što se mislilo. I dan-danas se govori da je prirodni plin mostu prema obnovljivim izvorima, što je potpuno u suprotnosti s činjenicama”, rekao je izvršni direktor tvrtke Global Energy Monitora Ted Nace.

You may also like

0 comments