Pokrenuo HT
Hrvatski telekom (HT) pokrenuo je platformu i kampanju za održivost i zbrinjavanje elektroničkog otpada “Priroda zove-Poziv koji ne želiš propustiti” kojom poziva građane da stare mobitele donesu u njegove centre, a po istraživanju u Hrvatskoj je oko pet milijuna takvih mobitela.
“Svake godine jako raste broj prikupljenih starih mobitela, a HT ih je do sada skupio više od 160 tisuća. Plan je da se u 2023. godini od sto posto prodaje mobitela sedam posto zbrine, što je oko 30 tisuća mobitela” rekla je članica uprave HT-a Nataša Rapaić.
Direktor korporativnih komunikacija HT-a Igor Vukasović je dodao da za predaju mobitela u HT-ovim centrima neće biti naknade, nego je cilj prije svega ojačati svijest o važnosti održivosti i ekološko-ekonomskoj-socijalnoj ravnoteži.
Vukasović je iznio da korisnici mobitela u prosjeku, prema HT-ovom istraživanju, pojedinačno koriste 1,2 mobitela, 40 posto svake dvije godine promijeni mobitel, a 60 posto u tri godine.
Oko 85 posto građana zadržava stare mobitele, a od njih najviše ili 66 posto jer im je to kao rezerva, 65 posto jer će to dati nekome u obitelji, dok ih 23 posto to zadržava zbog straha da im netko ne ukrade podatke.
“Oko 13 posto ispitanih reklo je da ne zna ni kako ni gdje zbrinuti mobitele, a problematičnim držimo to što ih šest posto kaže da im nije praktično zbrinuti mobitel i ne žele uložiti nikakav trud u to.
Zabrinjavajuće ja pak to što svaki deseti ispitanik baca mobitele u obično smeće i nadamo se da će naša platforma to umanjiti jer stare mobitele, kablove, punjače i slično u HT centre mogu donijeti svi a ne samo korisnici HT-a”, poručio je Vukasović.
U HT-u su i izračunali da je ukupna prosječna težina spomenutih pet milijuna starih mobitela u ladicama oko 850 tona, što je, po njima, ogroman teret elektroničkog otpada, koji i najbrže raste u EU i svijetu, i po čemu je i Hrvatska primjerice u 2022. bila u top tri zemlje u EU-u.
Kada bi se zbrinulo tih pet milijuna mobitela, spriječilo bi se da oko 1.500 tona ugljičnog dioksida ode u atmosferu, kazao je Vukasović, dodajući da 54 posto ispitanih u HT-ovoj anketi želi zbrinuti mobitel, 64 posto kaže da bi koristili i rabljeni mobitel koji se prodaju po kompanijama, a 50 posto ih je je spremno i za “ekološkije” mobitele.