Home TribinaAnalize Kako će današnji izbori promijeniti američku vanjsku politiku?

Kako će današnji izbori promijeniti američku vanjsku politiku?

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Svijet s velikim zanimanjem prati izbore za američki Kongres (6.11.), jer je to za Trumpa i republikance prvi lakmus-test. Hoće li Trump biti kažnjen ili će mu birači poručiti: “Nastavi kao i dosad!”[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Američki predsjednik Donald Trump je u svom elementu: već tjednima je angažiran u izbornoj kampanji. Poput boksača u ringu on je ulazio na stadione gdje mu je klicalo na tisuće fanova. Njegove poruke su jednostavne, ali se brzo urezuju u sjećanje poput “Dems mobs Reps jobs”, što bi u prijevodu značilo: Demokrati stvaraju bande, a republikanci radna mjesta.[/vc_column][/vc_row]

Dvije su teme s kojima su Trump i republikanci uspjeli na kraju nadoknaditi prednost demokrata. Borbu kultura kada je u pitanju Brett Kavanaugh – Trumpov kandidat za glavnog suca Vrhovnog suda SAD-a (Supreme Court) – Trump je iskoristio kako bi demokrate izjednačio s pobješnjelim demonstrantima na Kapitolu. Još efikasniji su TV-prizori karavana s migrantima iz Srednje Amerike, s kojima Trump svjesno potiče strah. On time šalje poruku kako ilegalni useljenici preplavljuju zemlju. Pri tome je, kako sugerira, demokratima svejedno što to zemlju vodi u ponor.

Iznova krši sva pravila, koja su do sada važila za jednog američkog predsjednika. Pri tome njemu nisu važni neodlučni ili neovisni birači, koji su više pobornici političkog centra. S obzirom da je odaziv na izbore za Kongres tradicionalno slab, Trumpov cilj je bio zapaliti što više svojih pristaša da izađu na izbore. Očito je u tome imao uspjeha. Jer, već nekoliko tjedana demoskopi bilježe rast motivacije republikanskih birača da izađu na izbore.

O pljusci za Trumpa i uspjehu za demokrate jedva da itko više govori. Pa ipak, demokrati imaju dobre šanse da u najmanju ruku ponovo vrate većinu u Predstavničkom domu. U Senatu će, međutim, republikanci vjerojatno ne samo zadržati većinu već je i povećati, jer su kandidati uglavnom senatori iz provincije. Ako u oba doma Kongresa većinu dobiju demokrati, to bi za Trumpa moglo imati opasne posljedice, kaže David Barker s Američkog sveučilišta (American University) u Washingtonu.

“Za Trumpa je u pitanju političko preživljavanje. Od prvog dana mu je prijetio impeachment – postupak opoziva. Do toga bi moglo doći ako demokrati dobiju većinu u Kongresu”, uvjeren je Barker.

Ako demokrati zaista vrate većinu u Kongresu, mogli bi zaposjesti važno mjesto predsjednika Predstavničkog doma. U tom slučaju bi dobili pravo razjasniti moguće skandale predsjednika kroz istražne odbore. Oni bi mogli pokrenuti zakonsku inicijativu, kojom bi Roberta Muellera, posebnog istražitelja za pitanje ruskog utjecaja na Trumpovu predizbornu kampanju, zaštitili od smjene. Ukratko, Trump više ne bi mogao vladati tako jednostavno kao do sada.

Dosadašnja povijesna iskustva kada su u pitanju izbori za Kongres ne govore u korist aktualnog predsjednika. Prije četiri godine je Obama doživio veliki poraz. I George W. Bush i Bill Clinton su nakon gorkih poraza na međuizborima za Kongres morali upravljati zemljom skupa s političkim protivnicima.

Trump sve to želi izbjeći. Stoga se borio tako žestoko sve do posljednjeg dana pred izbore. On demoskopima i stručnjacima kao da želi ponovo pokazati da njegov predosjećaj bolje može odrediti raspoloženje ljudi u zemlji nego njihove izborne prognoze, stoji u analizi DW-a.

Related Posts