Home TribinaAnalize Je li vrijeme za embargo na ruski ukapljeni plin?

Je li vrijeme za embargo na ruski ukapljeni plin?

by Energypress.net

Analiza Bruegela

Europska unija (EU) će ove godine uplatiti Rusiji 9 milijardi eura za ukapljeni prirodni plin, dok ruski LNG drži udio od 18 posto u opskrbi plinom u Španjolskoj, 15 posto u Francuskoj i 10 posto u Belgiji. Međutim, prema analizi briselskog think tanka Bruegela, situacija s uvozom ruskih LNG-a u EU se promijenila od početka rata u Ukrajini – izvoz ruskog LNG-a u EU je porastao.

Rusija je trenutno drugi najveći dobavljač LNG-a u Europi, nakon Sjedinjenih Američkih Država. U europskim krugovima se raspravlja o mogućnosti uvrštavanja LNG-a na listu ruskih proizvoda čiji je uvoz zabranjen ili podvrgnut “mekšim” sankcijama. Za razliku od nafte i ugljena, plin nije obuhvaćen sankcijama.

Analitičari Bruegela smatraju da bi EU mogla prekinuti uvoz ruskih LNG-a već za zimu 2023./2024. godine kako ne bi više financirala Moskvu. Navode da takav prekid ne bi uzrokovao šokove slične onima koji su se dogodili prošle godine kada je smanjena isporuka ruskog plina putem plinovoda. Umjesto toga, ruski LNG bi se mogao nadoknaditi kupovinom na globalnom tržištu.

Najveći uvoznici ruskog LNG-a u EU su španjolske luke, dok Danska i Francuska preuzimaju ostatak. U Hrvatskoj, prema tvrtki LNG Hrvatska, do sada nije stigao nijedan brod s ruskim LNG-om. Tvrtka ističe da većina ukapljenog prirodnog plina dolazi iz SAD-a i drugih dijelova svijeta.

Ako EU odluči nametnuti embargo, vjerojatno bi se pojačala konkurencija za dostupne količine LNG-a na svjetskom tržištu, što bi moglo imati posredne posljedice na krčki terminal. EU bi ove godine trebala platiti Rusiji dodatnih 9 milijardi eura za isporučeni LNG, a izvoz LNG-a iz Rusije u EU u 2022. procijenjen je na 12 milijardi eura.

EU je prošle godine povećala uvoz LNG-a za 66 posto kako bi osigurala opskrbu plinom nakon smanjenja isporuka putem plinovoda. Veći dio uvoza dolazi iz SAD-a. U prvom tromjesečju ove godine, ruski izvoz LNG-a u EU iznosio je 51 teravat sati, što čini 16 posto europske opskrbe ukapljenim prirodnim plinom i 7 posto ukupnog uvoza prirodnog plina.

Bruegelovi analitičari tvrde da EU ne može smatrati ruski LNG pouzdanim izvorom opskrbe plinom i preporučuju potpuni embargo na uvoz ruskog ukapljenog prirodnog plina. U zaključcima analize zagovaraju da se uvoz dopušta samo ako je koordiniran preko EU energetske platforme, ali za ograničene količine i ispod tržišnih cijena, stoji u analizi think tanka Bruegel.

Related Posts