Je li moguća uspostava internetskog suvereniteta?

Web suverenitet?
Rusija je još jedan korak bliže tome da ima vlastiti neovisni internet.

Ruski predsjednik Vladimir Putin u srijedu je potpisao zakon kojim se omogućava kreiranje vlastite internetske mreže koja ne bi ovisila o svjetskoj mreži i koja se može, ako se to želi, isključiti iz svjetske mreže. Takav potez stvaranja ruskog weba – Runeta, protekli mjesec odobrili su i ruski zastupnici. Vlastitu mrežu stvaraju ne bi li se zaštitili od vanjskih restrikcija i napada, a ono što Kremlj želi dobiti jest – održiv, siguran i potpuno funkcionalan lokalni internet.

Zakon koji je dobio i predsjednički potpis u primjenu bi trebao krenuti u studenome ove godine, izvijestila je ruska agencija RIA-Novosti. Rusi će uz autonomni internet osnovati i nadzorno-upravljački centar koji će dodatno nadzirati Roskomnadzor, ruska telekom agencija. Ta je državna agencija, prema novom zakonu, zadužena za osiguravanje dostupnosti komunikacijskih usluga u Rusiji u tzv. ekstremnim situacijama. A u ekstremnim situacijama smjet će potpuno onemogućiti cirkuliranje internetskog prometa izvan Rusije i u Rusiju, znači ostaviti ga tek u lokalnim uvjetima. Usto, prema novom paketu zakona, informacije državnih službi i tvrtki u državnom vlasništvu na internetu bit će kriptirane, kaže RIA.

Rusija je već osjetila ograničenja internetskog sadržaja u prošlosti, što znači da je već bilo filtriranja i ograničenja, tvrde aktivisti za slobodni internet. Koji se sada boje da će neovisni ruski internet zapravo postati nalik onom koji se njeguje u Kini, točnije vrlo ograničenog pristupa i protoka informacija uz potpunu kontrolu sadržaja. Vjeruju da će uspostavom centra koji će nadzirati ekstremne situacije s mogućnošću nadzora cjelokupnog prometa cenzura biti zapravo ozakonjena, i to u oba smjera: i ono što prolazi do ruskih korisnika kao i ono što Rusi žele plasirati globalnom svijetu.

Kako pojašnjava Gordan Akrap, predsjednik Instituta za istraživanje hibridnih sukoba, Rusi su vrlo mudro odlučili napraviti paralelan internetski sustav, što promišljaju već nekoliko godina. Ukratko, nastoje stvoriti nacionalni digitalni suverenitet svjesni što je sve moguće raditi na internetu. U cijelu priču žele uvući sve zemlje BRIC-a (uz Rusiju to su Brazil, Indija i Kina) te stvoriti zajedničku internetsku platformu.

Budući da je internet peta bojišnica svjetskog ratovanja, i na njoj se ne radi o defenzivnim, već o ofenzivnim bitkama, paralelni sustav veliko je upozorenje i demonstracija moći. 
Za komentar smo zamolili i Božu Kovačevića, stručnjaka za međunarodne odnose i nekadašnjeg veleposlanika u Moskvi.

– S obzirom na svjetske trendove, nije iznenađujuće da je Ruska Federacija donijela takav zakon. I zapadne zemlje predvođene SAD-om smišljaju načine kako da onemoguće objavu neprimjerenih sadržaja i lažnih vijesti na webu. Svi su zdušno kritizirali kineski firewall, a sada svi pokušavaju kopirati upravo Kineze. Ako to stavimo u kontekst rastućeg protekcionizma, onda i ovakva rješenja u kibernetičkoj sferi potvrđuju da Zapad odustaje od koncepcije globalizacije. Kao što se napušta ideologija slobodne trgovine, tako se napušta i ideologija slobodnog i neograničenog interneta, a Rusija u tom pogledu slijedi trendove – smatra Božo Kovačević, predavač na Visokoj školi međunarodnih odnosa i diplomacije Dag Hammarskjöld

Novi ruski internetski zakon, dakle, omogućit će središnju kontrolu nad cijelim internetskim prometom te u biti ukloniti potrebu za slanjem i primanjem podataka s inozemnih poslužitelja. Ta kontrola jasno bi uvela nadzor prometa i cenzuru mjesta koja bi mogli posjetiti ruski korisnici. piše Večernji list.

You may also like

0 comments