Izjavio V. Veselica
Hrvatski operator naftovoda Janaf zatražio je od američkog tijela za međunarodne sankcije dozvolu da nastavi ispunjavati ugovor s Naftnom industrijom Srbije (NIS), koja je pod kontrolom ruskog Gazproma i pod međunarodnim sankcijama. Član uprave Janafa, Vladislav Veselica, izjavio je da su službeno tražili odobrenje za transport sirove nafte za NIS do kraja 2026. godine. NIS je trenutno najveći klijent Janafa, s ugovorom o transportu 10 milijuna tona sirove nafte tijekom tri godine, koji je ključan za poslovanje Janafa.
Srbija ima rok do 25. veljače za pregovore o mogućem rješenju za NIS, uz dodatnih 15 dana za moguću prodaju rafinerije ukoliko se pronađe kupac. Hrvatski premijer Andrej Plenković ranije je izjavio da će Europska unija tražiti rješenje koje bi omogućilo Srbiji rješavanje problema sankcija, dok bi se očuvala suradnja između Janafa i NIS-a. Ovaj problem dodatno komplicira činjenica da je Gazprom Njeft, podružnica Gazproma, smanjio svoje vlasništvo u NIS-u na 50 % kao odgovor na sankcije uvedene nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Hrvatska je u složenoj situaciji jer je Janaf, koji je u državnom vlasništvu, ovisan o ugovoru s NIS-om, dok sankcije ograničavaju poslovanje. Srbija će pokušati zatražiti produženje rokova za izlazak ruskog kapitala iz NIS-a, a situacija s transportom sirove nafte ključna je i za energetske potrebe Srbije i za stabilnost hrvatskog operatora. Ovi pregovori imaju značajnu geopolitičku dimenziju i utječu na odnose u regiji.
Ante Šušnjar novi predsjednik skupštine Janafa
Na izvanrednoj Glavnoj skupštini Jadranskog naftovoda (Janaf) koja je održana početkom ovoga tjedna za predsjednika Skupštine imenovan je Ante Šušnjar, ministar gospodarstva i član Skupštine koji predstavlja Republiku Hrvatsku u Skupštini sukladno članku 31. Zakona o upravljanju državnom imovinom, izvijestili su iz ove tvrtke.
Na prijedlog Odluke o izboru članova Nadzornog odbora, objavljenom u Pozivu za Skupštinu pod točkom 4. Dnevnog reda, zaprimljen je na Skupštini protuprijedlog dioničara Republike Hrvatske u odnosu na početak novog mandata s danom 27. siječnja 2025. godine, članova Nadzornog odbora koji su bili predloženi i u prijedlogu odluke objavljenom u Pozivu za Glavnu skupštinu.
O protuprijedlogu je odlučivalo 100% prisutnih dioničara te je isti jednoglasno usvojen.
Za članove Nadzornog odbora Društva do provedbe propisanog postupka izbora članova Nadzornog odbora, a najduže na razdoblje od šest mjeseci počevši od dana 27. siječnja 2025. godina, Skupština Društva izabrala je Ivicu Nuića, Marija Rođaka i Božicu Makar.
Nadzorni odbor Društva ima pet članova, a predsjednica Nadzornog odbora je Nina Ban Glasnović, inače tajnica Vladinog Ureda Koordinacije za sustav domovinske sigurnosti i hrvatske branitelje i tajnicom Ureda Koordinacije za demografiju.