Home Ekonomija Jačeju gospodarsku sigurnost Unije

Jačeju gospodarsku sigurnost Unije

by Energypress.net

Summit u Granadi

Čelnici Europske unije suglasili su se u petak da trebaju ojačati konkurentnost europskog gospodarstva, biti predvodnici u razvoju novih zelenih i digitalnih tehnologija i smanjiti ovisnost o trećim zemljama, u prvom redu Kine.

U završnoj deklaraciji neformalnog samita u Granadi, čelnici su istaknuli da su pandemija covida i ruska invazija na Ukrajinu u veljači 2022. testirali otpornost Unije i da EU mora ojačati svoju konkurentnost.

Suglasili su se da EU mora ojačati svoje zajedničko tržište, smanjiti vanjsku ovisnost u digitalnim i zelenim tehnologijama, sirovinama i kritičnim lijekovima i povećati ulaganja u istraživanja i vještine.

Deklaracija iz Granade trebala bi usmjeravati rasprave u mjesecima koji dolaze o prijedlogu Europske komisije koji bi mogao dovesti do strožih kontrola izvoza i prijenosa tehnologija, osobito onih koje mogu biti upotrijebljene u vojne svrhe.

Komisija planira u suradnji s 27 država članica do kraja godine pripremiti ocjenu postoje li rizici po europsku gospodarsku sigurnost u vezi s naprednim poluvodičima, umjetnom inteligencijom, kvantnom tehnologijom i biotehnologijom.

To je dio Strategije za poboljšanje europske gospodarske sigurnosti koju je Komisija predstavila u lipnju, a koja poziva na jačanje europskog unutarnjeg tržišta, poticanje istraživanja, sklapanje savezništava s pouzdanim partnerima i korištenje postojećih zaštitnih alata na području trgovine te razmatranje novih.

Jedan od tih alata je istraga koja bi trebala utvrditi imaju li električna vozila iz Kine nepoštenu korist od državnih subvencija. Europski izvor rekao je da će nakon toga vjerojatno uslijediti druge istrage o kineskom izvozu, na primjer o vjetroturbinama.

Dio debate usredotočit će se na stupanj u kojem su države članice spremne uskladiti svoje politike na području nacionalne sigurnosti i prebaciti neke ovlasti Bruxellesu.

Drugi aspekt je mjera u kojoj bi europska tržišta trebala ostati otvorena za strana poduzeća. Zemlje poput Švedske i Nizozemske žele otvorenija tržišta, a druge poput Francuske više su fokusirane na zaštitu domaćih proizvođača.

Related Posts