Sisak – Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak izjavio je u petak kako očekuje da će se na današnjem sastanku Radničkog vijeća sisačke Rafinerije s Upravom INA-e predočiti informacija da se mora započeti s proizvodnjom u Sisku, jer je to najisplativije i najbolje.
Nastavak proizvodnje u sisačkoj rafineriji najisplativija i najbolja varijanta jer imamo domaću naftu koja može opskrbljivati tu rafineriju, rekao je Vrdoljak nakon posjeta poslovnom kompleksu Belja d.d. “Mitrovac” kod Grabovca u Baranji odgovarajući na novinarski upit što očekuje od toga sastanka i hoće li rafinerija u travnju početi s radom. Kazao je kako je proizvodnja prije par mjeseci bila ugrožena, a bilo je i ideja da Uprava INA-e donese odluku o gašenju rafinerijske proizvodnje u Sisku. “Sada smo u nekom drugom vremenu, uspjeli smo u nečemu, i sretan sam zbog radnika i industrije u Hrvatskoj. Skladišni kapaciteti u Sisku će biti popunjeni u travnju”, kazao je Vrdoljak. Smatra kako je nastavak proizvodnje u sisačkoj rafineriji najisplativija i najbolja varijanta jer imamo domaću naftu koja može opskrbljivati tu rafineriju, a pred Hrvatskom su novi projekti u proizvodnji nafte pa i u Slavoniji, vrijedni nekoliko miljardi kuna.
Ako budemo podržali te projekte i proizvodili svoju naftu, dat ćemo posla našim kolegama u Sisku i Rijeci, ne samo onima koji trebaju raditi na proizvodnji i eksploataciji nafte i plina, već nam domaća proizvodnja jamči da će raditi i rafinerijski kapaciteti u Hrvatskoj, poručio je Vrdoljak. Nada se kako će i Uprava INA-e vidjeti da će s novim domaćim proizvodnim kapacitetima biti isplativo prerađivati naftu u Hrvatskoj, a onda prodavati derivate i tako onemogućiti uvozni lobi, koji ima interes zaustaviti projekte istraživanja nafte i plina.
S druge strane, na današnjoj sjednici Radničkog vijeća rečeno je da tvrtka ne odustaje od obustave proizvodnje u sisačkoj rafineriji, proizlazi iz Ininog priopćenja, u kojem se ističe da kompanija “nastavlja tražiti prilike za komercijalizaciju svoje sirove nafte na način koji stvara najveću vrijednost za Inu”. Drugim riječima, menadžment ne odustaje od obustave proizvodnje u RN Sisak te pokušaja izvoza sirove nafte, odnosno njezinog transporta u Rijeku ili Mađarsku.