Home Ekonomija Inžinjerijski div ABB s nižom dobiti zbog cijene nafte

Inžinjerijski div ABB s nižom dobiti zbog cijene nafte

by Agencije

Jaki dolar, niske cijene nafte i slaba potražnja u Kini prigušili su rezultate švicarskog inženjerskog diva ABB-a u četvrtom tromjesečju, koji najavljuje promjenu poslovnog fokusa u azijskom divu i naglasak na smanjenju troškova, kao i njegov američki konkurent General Electric (GE).

ABB je u srijedu izvijestio da mu je neto dobit u četvrtom tromjesečju pala 70 posto, na 204 milijuna dolara. Iskazani u američkoj valuti, prihodi su mu smanjeni 11 posto, na 9,2 milijarde dolara. Prilagođeni za utjecaj akvizicija i prodaje imovine i valutnih tečajeva gotovo su stagnirali. Vrijednost narudžbi smanjena je u zadnja tri prošlogodišnja mjeseca 12 posto iskazano u dolarima, na 8,3 milijarde dolara.

Program rezanja troškova kojim bi ABB od 2017. trebao uštedjeti otprilike milijardu dolara godišnje napreduje brže nego što se planiralo “na nekim područjima”, izjavio je u srijedu izvršni direktor Ulrich Spiesshofer prilikom predstavljanja poslovnih rezultata. U kompaniji najavljuju da će ubrzati njegovu provedbu budući da niske cijene nafte koče prodaju klijentima u energetskom sektoru. Kineska vlada ujedno smanjuje potrošnju na infrastrukturne projekte, što smanjuje potražnju za standardnim ABB-ovim proizvodima poput motora.

ABB-ov konkurent General Electric također je prisiljen smanjivati troškove budući da niske cijene nafte i spori rast nagrizaju njegovu zaradu. Taj je američki inženjerski div prošlog mjeseca najavio da će u iduće dvije godine ukinuti do 6.500 radnih mjesta u energetskim podružnicama u Europi koje je kupio od francuskog Alstoma. U sklopu najavljene reorganizacije otkaze bi trebalo dobiti i 229 radnika karlovačke podružnice, nekadašnjeg Alstoma Hrvatska.

Čelnik švicarske kompanije istaknuo je pak u srijedu da se novi izazov za ABB sastoji u preusmjeravanju resursa prema dijelovima Kine u kojima trenutno nisu prisutni, uglavnom na zapadu te zemlje.

ABB se također planira fokusirati na tvorničke robote za proizvođače automobila i proizvođače potrošačke elektronike. Fokusirat će se također na opremu za visokonaponske mreže i za distribuciju električne energije u Kini. “Ekonomski model baziran na investicijama odlazi u drugi plan a naglasak se usmjerava na model baziran na potrošnji”, kazao je Spiesshofer novinarima u Zuerichu, pojašnjavajući situaciju u Kini.

Indija je također zanimljiva i trebala bi nadoknaditi slabost na drugim tržištima, što će u ABB-u istaknuti imenovanjem zamjenika izvršnog direktor Hindalco Industrijes Ltd-a. Satisha Pala jednim od četiri nova člana upravnog odbora ABB-a. “Sve u svemu, optimističan sam glede Indije, vlada mora pronaći pravi način da uskladi sve postupke ali volja je tu”, kazao je Spiesshofer.

U kratkoročnim prognozama kompanija ističe da “makroekonomski i geopolitički trendovi signaliziraju mješovitu sliku, uz kontinuiranu neizvjesnost”. “Neki su makroekonomski signali u SAD-u i dalje pozitivni a očekuje se i nastavak rasta u Kini, iako sporijim tempom nego u 2015. Na tržište i dalje utječe umjeren rast u Europi i geopolitičke napetosti u raznim dijelovima svijeta”, ističu u ABB-u. Očekuju također da će na njihove poslovne rezultate i u predstojećem razdoblju utjecati niske cijene nafte i valutni tečajevi.

Related Posts