Industrijsku suradnju u Europi treba proširiti i na vodik

Njemački ministar
Zemlje Europske unije trebale bi proširiti sve intenzivniju suradnju na proizvodnji baterijskih ćelija za električne automobile na druge industrijske segmente, poput tehnologije vodika, izjavio je u utorak njemački ministar gospodarstva
.

“Želimo poduprijeti kreiranje kompletnog lanca vrijednosti za baterijske ćelije u Europi, od prerade sirovina preko proizvodnje baterijskih ćelija do recikliranja”, izjavio je Peter Altmaier na ekonomskoj konferenciji u Berlinu. Njemačka vlada izdvojila je tri milijarde eura za potporu domaćoj proizvodnji baterijskih ćelija kako bi smanjila njezinu ovisnost o dobavljačima iz Azije.

Njemački proizvođači automobila suočeni su sa žestokom konkurencijom kineskih i američkih kompanija na tržištu električnih vozila a EU je odobrio državnu potporu za proizvodnju baterijskih ćelija u sklopu programa pomoći projektima od zajedničkog europskog interesa (IPCEI).

Potporu su tako dobili njemački proizvođač baterija Varta, proizvođač luksuznih vozila BMW, kemijska grupa BASF, te francuska automobilska tvrtka Peugeot i njezina njemačka podružnica Opel. Njemačko ministarstvo gospodarstva očekuje da će inicijativa za proizvodnju baterijskih ćelija u sljedećih 10 godina kreirati više od 20 tisuća novih radnih mjesta i vjerojatno ublažiti gubitak radnih mjesta prouzročen slabijom potražnjom za dizelskim vozilima.

Najinovativnije, ‘najzelenije’ baterijske ćelije trebale bi u budućnosti stizati iz Europe, naglasio je njemački ministar gospodarstva. Pojačana suradnja na baterijskim ćelijama koju je omogućio europski program IPCEI trebala bi poslužiti kao model za druge europske industrijske projekte, primjerice za tehnologiju vodika, dodao je Altmaier.

Njemačka vlada usvojila je plan koji predviđa devet milijardi eura ulaganja u tehnologiju vodika u sklopu paketa poticaja za oporavak najvećeg europskog gospodarstva od koronakrize i njegov ubrzani prijelaz na zelene tehnologije. Vodik se elektrolizom izdvaja iz vode, pri čemu se koristi struja dobivena iz energije Sunca i vjetra, pa proces ne uključuje emisiju ugljika, dodaje Reuters.

You may also like

0 comments